None

Obchody Święta Niepodległości w Dwunastce

15 zdjęć w galerii
We wtorek, 10 listopada br., w Dowództwie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się apel z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, choć już od 1926 był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. Faktycznie zaś Świętem Niepodległości 11 listopada został w 1989 roku - od tego czasu obchodzony jest każdego roku. We wtorek, 10 listopada br. w Dowództwie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Z powodu pandemii Covid-19 obchody zostały ograniczone. Podczas okolicznościowego przemówienia w imieniu Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Jacek Ostrowski podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej za ogromny wysiłek i zaangażowanie w codzienną służbę. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie decyzji Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka o nadaniu medali i odznaczeń oraz o mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe, następnie odczytano rozkaz Dowódcy Dywizji o wyróżnieniach z okazji Święta Niepodległości.
Natomiast w Narodowe Święto Niepodległości Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. dr Dariusz Parylak, Wojewoda Zachodniopomorski – Tomasz Hinc oraz Prezydent miasta Szczecin – Piotr Tomasz Krzystek złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pamiątkową tablicą Szarych Szeregów. Następnie Dowódca wraz z żołnierzami „Dwunastki” uczestniczyli w mszy świętej w kościele garnizonowym p.w. św. Wojciecha w intencji Ojczyzny.

Tekst i foto : por. Bartłomiej Kulesza 12SDZ