None

Polsko-amerykańska współpraca na DEFENDER-Europe20+

6 zdjęć w galerii
Skomplikowane zadania taktyczne realizowane przez polskich i amerykańskich żołnierzy potwierdzają skrupulatne przygotowanie i wyszkolenie na ćwiczeniu DEFENDER-Europe20+.
Stawiając zadania dowódcom podległych pododdziałów 12 Dywizji i przydzielonych jednostek dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – generał dywizji Maciej Jabłoński podkreślił, że „… zasadniczą rolą polsko-amerykańskiego ćwiczenia jest wspólne wykonywanie zadań przez zespół dobrze wyszkolonych oraz doświadczonych żołnierzy”.
Szkolenie jest wykonywaniem zadania bojowego w czasie pokoju, dlatego szkolenie podczas DEFENDER-Europe20+ dobitnie podkreśla jak ważne jest współdziałanie wojsk polsko-amerykańskich. Jednym z licznych tego dowodów jest obecne współdziałanie żołnierzy polskich z „Dwunastki”, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz amerykańskich z 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood, 2 Brygady Grupy Bojowej oraz 3 Dywizji Piechoty w trakcie sojuszniczych manewrów na obiektach szkoleniowych CSWL Drawsko.
Z jednej strony jest to dla nich spore wyzwanie, jednak z drugiej strony jest to nieprzeciętna okazja do porównania obowiązujących procedur, możliwości technicznych sprzętu wojskowego, a także wymiany doświadczeń.
***
Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie gotowości strategicznej oraz interoperacyjności dzięki zdolności do szybkiego rozmieszczenia oddziałów z USA do Europy, a także sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy w zakresie ich przyjęcia. Warto podkreślić, że kluczowa dla ćwiczeń logistyka już została przetestowana i rozwinięta. Ćwiczenia te podnoszą także bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą wypracowaniu procedur użycia wojsk wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ
Foto: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, szer. Piotr Pytel