None

Ruszył Defender Europe 20 +

11 zdjęć w galerii
„Możemy podziwiać żołnierzy polskich i amerykańskich, którzy ramię w ramię podnoszą swoje umiejętności, ćwicząc tu, na poligonie w Drawsku Pomorskim, co jest dowodem bardzo bliskiej współpracy polsko-amerykańskiej” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim.
W czwartek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, szef MON zainaugurował polsko-amerykańskie ćwiczenia DEFENDER – Europe 20 Plus, w których uczestniczy blisko 6000 żołnierzy polskich i amerykańskich oraz około 2000 jednostek sprzętu: czołgów, wozów bojowych, artylerii, zestawów rakietowych oraz lotnictwa. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca br. W trakcie wizyty minister Mariusz Błaszczak, generał Jarosław Mika, generał dywizji Maciej Jabłoński oraz generał brygady Sławomir Dudczak oglądali wspólne szkolenie polsko – amerykańskich żołnierzy, którzy pokonywali przeszkodę wodną na jeziorze Zły Łęg. Głównym ćwiczącym z polskiej armii jest 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, a także żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii, a także z 2. Pułku Inżynieryjnego, 2. Pułku Saperów i 5. Pułku Inżynieryjnego. W ćwiczeniu weźmie udział również komponent lotniczy reprezentowany przez samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i śmigłowce Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. W ćwiczeniu weźmie również udział 10 statków powietrznych wystawianych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego.

***
DEFENDER-Europe 20 Plus jest modyfikacją pierwotnie planowanego do realizacji ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 - największego przerzut sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat. Planowano przerzucenie 20 000 amerykańskich żołnierzy. Głównym celem DEFENDER- Europe 20 przed i po modyfikacji jest zwiększenie gotowości do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności armii USA do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z USA, ale również gotowości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza
foto: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, st. chor. sztab. Artur Walento