None

49. rocznica wydarzeń Grudnia '70 w Szczecinie z udziałem Prezydenta RP

18 zdjęć w galerii
„Przybywam tu dziś w tę 49 rocznicę czarnego czwartku grudnia 70-tego roku aby się pokłonić i oddać hołd w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich Polaków nad mogiłami tych którzy polegli, zostali poranieni i poszkodowani” - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów rocznicy wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie”.
Pierwsza część uroczystości odbyła się przed bramą Stoczni Szczecińskiej. O godz.12.00. Prezydent RP Andrzej DUDA w asyście Dowódcy 12SDZ generała dywizji Macieja Jabłońskiego przyjął meldunek o gotowości kompanii honorowej wojska do uroczystości. Kompanię honorową wojska oraz posterunek honorowy wystawiła 12 Brygada Zmechanizowana.
W szczecińskich obchodach uczestniczyli prócz Prezydenta RP także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z Wojewodą Zachodniopomorskim Tomaszem Hincem i prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem na czele, a także szefowie i komendanci służb mundurowych Garnizonu Szczecin oraz delegacje związków zawodowych.
Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Anioła Wolności na Placu Solidarności, pod którym wystawiony został posterunek honorowy Wojska a na zkończenie tej uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem okolicznościowe wieńce i wiązanki.
***
12 grudnia 1970 r. władze państwowe tuż przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia drastycznie podniosły ceny podstawowych produktów spożywczych od 17 do 36 %. Społeczeństwo zareagowało licznymi strajkami przeciwko podwyżce cen, jednocześnie domagając się uregulowania płac i usunięcia od władzy osób odpowiedzialnych za wprowadzenie podwyżki cen żywności. Protestujący zorganizowali największe strajki w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Do rzeszy strajkujących włączyli się pracownicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, którzy razem z wieloma tysiącami ludzi demonstrowali w mieście, a wobec których wojsko i milicja użyły siły, kiedy protestujący podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Śmierć poniosło 16 osób, w tym młodzież oraz osoby przypadkowo znajdujące się przy terenie protestu.
Tekst i zdjęcia: st.chor. sztab. Artur Walento