


ZASADY OGÓLNE WSPÓŁPRACY
Współpraca 12 Brygady Zmechanizowanej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi stanowi ważny element działalności 12 Brygady. Celem współpracy jest angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności państwa oraz edukacja obronna społeczeństwa, w szczególności młodzieży. Współpraca prowadzona jest na podstawie Decyzji Nr 168/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 07 grudnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz.Urz.MON.2020.194 z dnia 07.12.2020 r.).
POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY
Dokumentem potwierdzającym wolę rozwijania stałej współpracy pomiędzy jednostką wojskową a organizacją pozarządową lub partnerem społecznym jest porozumienie o współpracy, które w szczególności:
- określa cele, obszar i formy współdziałania, zobowiązania stron, warunki i czas współpracy oraz zasady rozwiązania porozumienia;
- angażuje partnera społecznego do wykonania określonych zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego przy wsparciu jednostki lub instytucji wojskowej.
ZASADY PLANOWANIA „PLANU WSPÓŁPRACY”
Podstawą udzielenia wsparcia merytorycznego i logistycznego dla inicjatyw partnerów społecznych jest umieszczenie ich przedsięwzięć w „Planie współpracy 12 Brygady Zmechanizowanej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi”, który opracowywany jest na każdy rok, na podstawie wniosków parterów społecznych zgłoszonych do dowódcy jednostki wojskowej, od którego oczekiwane jest wsparcie.
Zakres wsparcia przedsięwzięć zawartych w planie współpracy obejmuje: pomoc organizacyjną, uczestnictwo przedstawicieli resortu obrony narodowej w przedsięwzięciach partnera społecznego, pokaz lub udostępnianie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pomieszczeń, poligonów, hal sportowych, strzelnic oraz innych nieruchomości lub ich części niezbędnych do realizacji inicjatyw uwzględnionych w planach, a także udział żołnierzy w tych inicjatywach.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Wsparcie przedsięwzięć ze strony jednostek wojskowych jest uzależnione od realizacji zadań służbowych. Przedsięwzięcia nie mogą kolidować ze szkoleniem i bieżącą działalnością jednostek wojskowych. Udostępnienie (użyczenie, najem) nieruchomości wojskowych wymaga każdorazowo podpisania umowy przez organizatora przedsięwzięcia z właściwym zarządem infrastruktury (SZI, WZI, RZI). Udostępnienie terenu Lasów Państwowych będących w trwałym zarządzie resortu Obrony Narodowej wymaga podpisania umowy przez organizatora przedsięwzięcia z właściwym Nadleśniczym Lasów Państwowych.
Jednostki wojskowe podległe Dowódcy Generalnemu RSZ mogą udzielić wsparcia logistycznego poza planem współpracy, ale tylko i wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych RP lub ważnymi względami społecznymi. Zasady współpracy określa Decyzja Ministra Obrony Narodowej Nr 168/MON z dnia 07 grudnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz.Urz.MON.2020.194 z dnia 07.12.2020 r.).
W zakresie organizacji pokazów statycznych sprzętu wojskowego do celów promocyjnych, za zgodą właściwego dowódcy jednostki wojskowej może być wykorzystywany sprzęt wojskowy oraz nieruchomości na zasadach określonych w Decyzji Minitra Obrony Narodowej Nr 33/MON z dnia 05 marca 2019 r. w sprawie działalności promocyjnej w resorcie obrony narodowej (Dz.Urz. MON. poz. 40).
Zasady przyznawania patronatu honorowego i udziału w komitecie honorowym zawarte są w Decyzji Nr 415/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2013 r. zmieniającej decyzję w sprawie wprowadzenia Regulaminu obejmowania patronatu honorowego przez Ministra Obrony Narodowej lub jego uczestnictwa w komitecie honorowym (Dz.Urz.MON z dnia 23 grudnia 2013 r. - poz. 371).
Zgodnie z decyzją wnioski o przyznanie patronatu honorowego i udziału w komitecie honorowym należy kierować wyłącznie do Ministra Obrony Narodowej. Zgodnie z zasadami, obejmowanie patronatu honorowego i uczestnictwo w komitecie honorowym przedsięwzięć związanych z obronnością Państwa i funkcjonowaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje wyłącznie Ministrowi Obrony Narodowej. Minister może powierzyć objęcie wyróżnieniem danego przedsięwzięcia, w zależności od jego rangi i charakteru podległym kierownikom jednostek organizacyjnych, a w tym Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej.
Szczegóły współpracy wojska ze społeczeństwem oraz wzory pism dostępne są na poniższej stronie internetowej:
https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/zaswsp/