Sztandar

12 Brygady Zmechanizowanej

Akt nadania sztandaru dla 12 Brygady Zmechanizowanej podpisał w dniu 15-go kwietnia 1996 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Komitet Fundacyjny Sztandaru, stanowili członkowie Zarządu Okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w  Szczecinie: prof. dr hab. Tadeusz Mieczkowski ps.”Bończa’’, kpt. w st.spocz. Roman Wilczek ps. ”Lupus” Uroczystość wręczenia sztandaru, odbyła się w dniu 23-go czerwca 1996 r. u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie. Sztandar wręczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w obecności Ministra Obrony Narodowej, gospodarzy województwa  zachodniopomorskiego i miasta Szczecina oraz parlamentarzystów  ziemi szczecińskiej. Sztandar poświęcił Biskup Polowy Wojska Polskiego.
Płatem sztandaru z obu stron jest tkanina biała w kształcie kwadratu o wymiarach 75x75 cm, na której znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca czternastoma gwoździami z białego metalu. Płat, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, jest obszyty frędzlą złotą. Z obu stron sztandaru po środku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu, znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego, w górnej części haftowane złotym szychem.
Na stronie głównej w środku wieńca umieszczony jest wizerunek orła białego, ustalonego ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 10, poz. 60) - z głową zwróconą do drzewca haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płatu, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach liczba „12” będąca numerem 12 Brygady Zmechanizowanej. Cyfry i wieńce haftowane są złotym szychem. Na stronie odwrotnej, po środku wieńca umieszczony jest w trzech wierszach napis: „Bóg Honor Ojczyzna”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach:
- w prawym górnym wieńcu wawrzynu wizerunek Krzyża Pamiątkowego AK 
- w prawym dolnym wieńcu wawrzynu wizerunek odznaki pamiątkowej 12 Brygady Zmechanizowanej
- w lewym dolnym wieńcu wawrzynu litery „JH” (inicjały patrona – gen. Józefa Hallera) 
- w lewym górnym wieńcu wawrzynu odwzorowanie herbu Szczecina
Symbole umieszczone w wieńcach wawrzynu na odwrotnej stronie płata sztandaru podkreślają: 
- związek brygady ze społeczeństwem miasta Szczecina; 
- wdzięczność fundatorom sztandaru; 
- sylwetkę patrona brygady; 
- odznaka pamiątkowa brygady umieszczona na sztandarze w sposób czytelny i symboliczny ukazuje, której jednostki jest to sztandar.

REPLIKA SZTANDARU 1 PUŁKU STRZELCÓW POLSKICH WE FRANCJI

W związku z 90. rocznicą wydania dekretu Prezydenta Republiki Francuskiej z dnia 4-go czerwca 1917 roku - o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, w dniu 15-go maja 2007 roku na terenie koszar odbyła się ceremonia wręczenia dla 12 Brygady repliki sztandaru 1 Pułku Strzelców Polskich we Francji, a także ceremonia odsłonięcia pomnika Patrona  "Błękitnej" Brygady – gen. broni Józefa Hallera. W uroczystości wzięli udział m.in.: Ryszard Kaczorowski -Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  na Uchodźstwie oraz Ewa Haller de Hallenburg - wnuczka Patrona  12 Brygady.
Polacy w sierpniu 1914 roku za zgodą rządu francuskiego sformowali własny oddział jedynie w strukturach Legii Cudzoziemskiej. Chcąc podkreślić swoją odrębność narodową wystąpili do francuskich władz wojskowych z prośbą o nadanie sztandaru z wizerunkiem orła. Sztandar został zaprojektowany przez Ksawerego Dunikowskiego – znanego rzeźbiarza polskiego – twórcy min. pomnika na górze św. Anny pod Opolem i Jana Żyznowskiego. 
 
Sztandar wręczył  osobiście mer miasta Bayonne. Sztandar z 34 przestrzelinami podziurawiony pociskami został złożony 24-go lipca 1915 roku w Komitecie Ochotników Polskich Armii Francuskiej w Paryżu. Następnie  przekazano go, zgodnie z wolą weteranów - 1 Pułkowi Strzelców Polskich.