Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska.

Patron
12 Brygady Zmechanizowanej
Generał broni Józef Haller urodził się w 1873 r. w rodzinie podtrzymującej tradycje patriotyczne. Wpajany od dziecka szeroko pojęty patriotyzm, szacunek dla historii i zrywów niepodległościowych i czas przeznaczony na lekturę największych dzieł polskich wieszczów narodowych wywarły ogromny wpływ na światopogląd i przyszłość gen. broni Józefa Hallera. Jego misją, oprócz walki za kraj, stało się wykształcenie i wychowanie patriotyczne przyszłych elit wojskowych. Był wybitnym przedstawicielem pokolenia, które w czasie I wojny światowej wywalczyło Polsce niepodległość.

Najbardziej intensywny, wymagający, a zarazem twórczy czas w jego karierze przypadł na lata 1918 – 1919, kiedy to na zaproszenie Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, gen. Józef Haller udał się do Francji. Został mianowany generałem dywizji i zaprzysiężony w Nancy na Naczelnego Wodza. Tym samym, wybitny, doświadczony polski dowódca, stanął na czele Armii Polskiej, która została uznana przez Ententę za samodzielną, sojuszniczą, współwalczącą
i jedyną armię polską. Jej żołnierze nosili mundury koloru błękitno – szarego, stąd malownicza nazwa „Błękitna Armia”, która już na zawsze będzie się kojarzyć jako wyjątkowo zasłużona i waleczna formacja.

w użyciu znalazły się między innymi samoloty i czołgi.
i dowodzona „Błękitna Armia” stworzyła podstawę do budowy Wojska Polskiego, które miało wielki wpływ na ocalenie Polski i Europy przed ekspansją komunizmu. Ukoronowaniem tych wydarzeń była uroczysta ceremonia zaślubin Polski z morzem, która odbyła się 10 lutego 1920 r. w Pucku, gdzie Generał Haller w asyście przedstawicieli rządu, gości honorowych oraz mieszkańców, wrzucił pierścień do wód Bałtyku, co uczciło symboliczne odzyskanie przez Polskę dostępu do morza.

a 15 maja tegoż roku spoczęły w krypcie w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie.
