Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej swoje umiejętności, profesjonalizm i wielkie zaangażowanie potwierdzają nie tylko w działalności szkoleniowej w kraju, ale także podczas realizowania zadań poza granicami państwa, ponieważ aktywnie uczestniczą w budowanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. 
Już w 1992 roku pełnili służbę w ramach misji pokojowej ONZ PKW UNTAC w Kambodży oraz kilkukrotnie w składzie PKW w Tymczasowych Siłach ONZ UNIFIL w Libanie (w latach 1994-1999, 2003-2004, 2008-2009). Natomiast w latach 2007-2010 pełnili służbę w ramach PKW EUFOR w Republice Bośni i Hercegowiny,  PKW KFOR w Kosowie, PKW UNDOF w Syrii, a także PKW Sudan (w ramach SHIRBRIG). W 2008 roku pełnili obowiązki podczas I zmiany PKW w Republice Czadu oraz w północnej części Republiki Środkowej Afrykańskiej.
12 Brygada była bardzo mocno zaangażowana również w te największe dotychczasowe misje Wojska Polskiego, czyli w Iraku i Afganistanie. Żołnierze szczecińskiej jednostki weszli w skład I, VI oraz X zmiany PKW IRAK, a także III, IV oraz XII zmiany PKW AFGANISTAN.
Doświadczenie bojowe zdobyte przez żołnierzy 12 Brygady na misjach zagranicznych okazało się niezbędne, aby sprostać nowym wyzwaniom, a widoczna obecność w operacjach poza granicami kraju stanowi dowód profesjonalnego wyszkolenia i prestiżu "Błękitnej" Brygady. 
Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację w wielu regionach świata 12 Brygada wystawiła kontyngenty wojskowe do Libanu (I, II oraz III zmiana PKW UNIFIL, obecnie formowana jest IV oraz V zmiana) oraz Afganistanu (XI zmiana PKW RSM), aby władzom tych państw pomóc w budowaniu bezpieczeństwa i pokoju. 
Wspominając o udziale w misjach wojskowych nie można pominąć żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy zginęli podczas pełnienia obowiązków służbowych poza granicami kraju:  

ppłk Hieronim Kupczyk
st. chor. Łukasz Sroczyński
sierż. Paweł Ordyński
st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek
plut. Tomasz Krygiel
kpr. Gerard Wasilewski 

Zdecydowanie za wcześnie odeszli na wieczną wartę, ale na zawsze pozostaną w naszej pamięci!