defilada

Trzynastego, w piątek obchody Święta Błękitnej Brygady !

5 zdjęć w galerii
W piątek, 13 maja br. o godzinie 9:00 w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Hallera w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 250) odbędą się uroczyste obchody dorocznego święta Błękitnej Brygady.
W tym roku przypada 26. rocznica utworzenia 12. Brygady Zmechanizowanej. Z tej okazji przewidziane zostały różne atrakcje - między innymi: uroczysty apel, zwiedzanie sali tradycji, stoisko promocyjne Brygady oraz różne atrakcje dla dzieci (popcorn, wata cukrowa, malowanie twarzy itp.) czyli tzw. Dzień Otwartych Koszar. Niespodzianką będzie pokaz sprzętu wojskowego armii polskiej i brytyjskiej! Brytyjczycy przyjechali do Szczecina już kilka tygodni temu i na terenie koszar Brygady przygotowywali się do międzynarodowego ćwiczenia pk. DEFENDER EUROPE 2022. 
W uroczystościach wezmą udział zaproszeni goście, w tym również potomkowie naszego Patrona.
Wszyscy odwiedzających 12. Brygadę Zmechanizowaną, będą mogli zobaczyć lub nawet usiąść na jednej ławce z generałem Hallerem na tzw. "ławeczce Hallera".

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA żołnierzy, pracownikow wojska z rodzinami, uczniów szkół, mieszkańców Szczecina i okolic oraz wszystkich chętnych !

Przebieg uroczystości:
08:30 - ustawienie pododdziałów na Placu Apelowym;
08:45 - wprowadzenie asysty honorowej;
09:00 - przybycie Dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej i przyjęcie meldunku o gotowości pododdziałów;
09:05 - 10:30 :
- odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt;
- odczytanie rozkazów o wyróżnieniach i przyznaniu Odznak Pamiątkowych 12. Brygady, wręczenie wyróżnień i Odznak;
- przemówienia: Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Dowódcy 12. Dywizji oraz Dowódcy 12. Brygady;
- modlitwa, ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem generała Hallera,
 - odegranie i odśpiewanie Hymnu 12. Brygady – Roty Hallerczyków;
 - Defilada pododdziałów i zakończenie uroczystości.  
- 10:30 - 13:00: Pokaz sprzętu wojska polskiego i brytyjskiego, zwiedzanie sali tradycji 12. Brygady, stoisko promocyjne, atrakcje dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w powyższej uroczystości, w której będą mogli uczestniczyć wyłącznie akredytowani dziennikarze. W tym celu należy przesłać dane (imię i nazwisko, nr legitymacji prasowej, nazwę redakcji, nr telefonu kontaktowego, nr rejestracyjny pojazdu) na adres: 12bz.rzecznik@ron.mil.pl do 13 maja br. do godziny 07:00. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Oficer Prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej porucznik Irena Paczek-Krawczak, tel. 601-086-556. 

Tekst i zdjęcia: por. Irena Paczek-Krawczak

***

12 Brygada Zmechanizowana powstała w 1996 roku na bazie 5 pułku zmechanizowanego. W składzie „Błękitnej” Brygady znajdują się: dowództwo, sztab, pion szkolenia, batalion dowodzenia, batalion logistyczny, 3 bataliony piechoty zmotoryzowanej, batalion saperów, dywizjon przeciwlotniczy, dywizjon artylerii samobieżnej, kompania rozpoznawcza i Wojskowa Straż Pożarna.
Pododdziały brygady stacjonują w 3 garnizonach: Szczecin, Stargard i Choszczno.  
12 Brygada jest jedną z największych, najnowocześniejszych oraz najlepiej wyszkolonych jednostek Wojsk Lądowych, która systematycznie szkoli się z armiami sojuszniczymi, zarówno w kraju, jak i poza granicami.
  
***
 
Rzeźba – ławeczka z postacią generała broni Józefa Hallera powstała z inicjatywy 12. Brygady Zmechanizowanej, dzięki współpracy „Błękitnej” Brygady i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
Intencją pomysłodawców było, aby postać tego wielkiego patrioty przybliżyć mieszkańcom Szczecina.
Z tego względu ławeczka została umieszczona przed ogrodzeniem koszar 12. Brygady na terenie Skweru Hallerczyków, w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta.
Autorka rzeźby Dorota Dziekiewicz – Pilich jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1996 r. wygrała konkurs na projekt statuetki „Fryderyka” – nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej.