Szykuje się IV zmiana

5 zdjęć w galerii
We wtorek 29 czerwca br. polscy i węgierscy żołnierze stanęli do ostatniego egzaminu przed misją w Libanie - certyfikacji kontyngentu.
Przez najbliższe dni (do piątku 02 lipca br.) na obiektach szkoleniowych Garnizonu Stargard żołnierze IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL przejdą szereg sprawdzianów teoretycznych i praktycznych, aby zespół z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego mógł stwierdzić czy są odpowiednio przygotowani do realizacji zadań w rejonie misji.

W czasie certyfikacji sprawdza się zarówno szereg niezbędnych dokumentów, poziom wiedzy teoretycznej (m. in. Międzynarodowe Prawo Humanitarne Konfliktów Zbrojnych, Prawo użycia broni), jak i praktyczne działanie w trakcie strzelań bojowych i działań taktycznych. Jeśli żołnierze zaliczą ją pozytywnie to już pod koniec sierpnia br. powinni wylecieć do Libanu. 

Kolejna już, bo IV zmiana PKW UNIFIL jest tworzona przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, tym razem na bazie choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Dowódcą kontyngentu będzie dowódca das-u podpułkownik Radosław Lewandowski. 

W składzie kontyngentu, oprócz 12 Brygady, są również żołnierze z m. in.: Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania, 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ze Szczecina, 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia
z Sieradza, Centrum Szkolenia Artyleria i Uzbrojenia z Torunia, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski