Przysięgali ochotnicy w 12 Brygadzie

11 zdjęć w galerii
W piątek 30 lipca br. w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyła się uroczysta Przysięga Wojskowa.
34 ochotników – absolwentów klas wojskowych wypowiedziało słowa Roty Przysięgi Wojskowej, stając się tym samym prawdziwymi żołnierzami. Podczas uroczystości Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownik Roman Łytkowski zarówno podziękował żołnierzom za wysoki poziom zaangażowania oraz wytrwałość w wymagającym szkoleniu, jak i podkreślił wagę tego wydarzenia w życiu każdego żołnierza. W szczególności pogratulowano również rodzicom żołnierzy wykazujących się ponadprzeciętną inicjatywą oraz sumiennością w wykonywaniu zadań służbowych. „To jest Wasz dzień, zasługujecie na wielkie gratulacje, gdyż sumiennie przygotowywaliście się do Przysięgi. Dziękuję nie tylko Wam, ale również Waszym rodzicom i bliskim za pokazanie właściwych wzorców oraz wychowanie, które doprowadziły Was tu dziś na ten plac do uroczystości, która wieńczy Wasze przeszkolenie wojskowe” – podsumował pułkownik Łytkowski.
 
W trakcie uroczystości głos zabrał również przedstawiciel Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Ministerstwa Obrony Narodowej podpułkownik Piotr Burzyński, który odczytał list Ministra Obrony Narodowej skierowany do bohaterów dzisiejszego wydarzenia: - „Gratuluję Wam z całego serca i życzę wielu, dalszych sukcesów. Jestem pod wrażeniem pasji, determinacji oraz chęci zgłębienia wojskowego rzemiosła przez młodych ludzi. Dla wielu z Was dzisiejsza uroczystość będzie początkiem spełnienia życiowych marzeń o karierze wojskowej. Ci, którzy przejdą dodatkowe szkolenia mają otwarte drzwi do zawodowej służby wojskowej” – zaznaczył podpułkownik Burzyński.
 
Następnie Dowódca „Błękitnej” Brygady wyróżnił 4 żołnierzy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w szkoleniu, a także docenił żołnierza Pionu Szkolenia 12 Brygady, który został Mistrzem Wojska Polskiego w strzelaniu.
 
Ostatnim punktem uroczystości było odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zakończyła Przysięgę Wojskową w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Tego samego dnia żołnierze przechodzą do rezerwy, ale część z nich deklarowała chęć wstąpienia w szeregi żołnierzy zawodowych w niedalekiej przyszłości, zarówno w szeregach 12 Brygady Zmechanizowanej, jak i innych jednostek wojskowych.


***
 
W roku 2021 skrócona służba przygotowawcza została skierowana do uczestników III edycji programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe (CWKM), a docelowo, oprócz absolwentów CWKM, będzie dotyczyła także absolwentów klas wojskowych szkół biorących udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej pn. Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW).
 
Program szkolenia obejmuje 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Razem 77 godzin praktyki i 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie kończy się egzaminem końcowym, a uwieńczeniem całego okresu szkolenia jest przysięga wojskowa. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym stają się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym samym roku mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.
 
12 dni skróconej służby przygotowawczej nie oznacza nauki służby wojskowej od podstaw. W tym czasie absolwenci programów edukacyjnych MON wyłącznie podsumowują okres wieloletniej nauki, z której większość spędzili na pozyskaniu umiejętności praktycznych.
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski