Pamiętamy o Patronie 12 Brygady i Hallerczykach!

Pamiętamy o Patronie 12. Brygady i Hallerczykach!

20 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 12 Brygada Zmechanizowana
Pielęgnowanie tradycji i kultywowanie pamięci o Błękitnej Armii jest bardzo ważne dla żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej. W tym roku, delegacja „Dwunastki” na czele z Dowódcą gen. bryg. Romanem Łytkowskim uczestniczyła dlatego w uroczystościach we Francji i w Kanadzie, upamiętniających bohaterskie czyny i wydarzenia związane z generałem Józefem Hallerem i jego Armią.
W czerwcu 1917 roku przybyli do Francji pierwsi ochotnicy, stając się częścią nowej, niepodległej Armii Polskiej. Z okazji rocznicy tego wydarzenia, złożono wieńce i kwiaty w miejscach pamięci i na grobach Polaków poległych tam podczas I i II wojny światowej.

W Kanadzie natomiast, żołnierze 12. Brygady wraz z przedstawicielami polskiej najwyższej władzy państwowej, uczestniczyli w 103. pielgrzymce do polskiego Cmentarza Wojskowego - Hallerczyków w Niagara on the Lake, która odbyła się 12 czerwca 2022 r.

Była to wyjątkowa okazja do spotkania się z Polonią oraz oddania czci polskim ochotnikom wyszkolonym w „Obozie Kościuszki”.

"Jestem dumny, że stoję dziś na tej ziemi, do której przeszło sto lat temu z całej Ameryki przybywali ochotnicy, gotowi wstąpić w szeregi Błękitnej Armii, by walczyć o wolność dla Polski." - powiedział generał brygady Roman Łytkowski – „Dziękuję organizatorom tych uroczystości za ich niezłomność, determinację i wysiłek wkładany w to, by pamięć o bohaterach była wiecznie żywa i brzmiała w naszych sercach i sercach następnych pokoleń".

CZEŚĆ PAMIĘCI BOHATERÓW !!

Tekst: por. Irena Paczek-Krawczak
Zdjęcia: 12 BZ