Nowoczesne moździerze RAK wzmacniają 12 Brygadę

5 zdjęć w galerii
O potencjale wojska świadczą zarówno profesjonalnie wyszkoleni żołnierze, jak i nowoczesne uzbrojenie, a to systematycznie wprowadzane jest do 12 Brygady Zmechanizowanej.
Dynamicznie zmieniający się świat, a także współczesne konflikty zbrojne mają ogromny wpływ na funkcjonowanie wojska, gdzie coraz większe znaczenie nabierają precyzyjne środki rażenia. Zmiany te widoczne są choćby na przykładzie 12 Brygady Zmechanizowanej, która obecnie przejmuje już trzeci kompanijny moduł ogniowy RAK. Pierwszy moduł przekazano w listopadzie 2017 r. do 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej, drugi w październiku 2019 r. do 3 batalionu, a obecnie pod koniec lipca br. kolejny moduł przyjęto w 2 batalionie.

Ten nowoczesny moduł Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu składa się z 8 moździerzy RAK na podwoziu kołowym KTO ROSOMAK oraz 4 artyleryjskich wozów dowodzenia AWD. Ze względu na zastosowane innowacyjne rozwiązania,
m. in. nadwozie kołowe RAK jest istotną rewolucją, która artylerii zapewnia ogromną mobilność i szybkość działania, co diametralnie podnosi potencjał pododdziału.
 
***
 
Kompanijny moduł ogniowy RAK przeznaczony jest do wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu zmechanizowanego i zmotoryzowanego. Zapewnia możliwość prowadzenia ognia na odległość ponad 10 kilometrów. Obsługa moździerza liczy 4 żołnierzy. Rak jest samobieżnym działem polowym wyposażonym w automatycznie ładowany moździerz kalibru 120 milimetrów montowany na podwoziu kołowym (SMK 120), zaprojektowanym w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola.
 
Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: st. chor. sztab. Artur Walento