Minister ON wśród żołnierzy 12 Brygady

9 zdjęć w galerii
Główna część ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYŚ-21 została oficjalnie rozpoczęta – w piątek 10 września br. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wraz z Zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałem dywizji Stanisławem Czosnkiem odwiedzili żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie podczas początkowego epizodu ćwiczenia.
Ponad 4000 żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu ze wszystkich jednostek 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (z samej 12 Brygady ponad 2000 żołnierzy i ponad 500 jednostek sprzętu) przemieściło się z północno – wschodniej Polski na południowo – wschodnie tereny, aby szkolić się na bliżej im nieznanym poligonie. Pododdziały zmotoryzowane, zmechanizowane, przeciwlotnicze i artylerii współdziałały, aby niszczyć ukazujące się cele, natomiast na niebie swoje zadania wykonywały samoloty F-16 oraz śmigłowce W3W Sokół.
 
Manewry rozgrywane przez jednostki 12 Dywizji są doskonałą okazją dla żołnierzy do sprawdzenia dotychczasowego wyszkolenia i zdobywania nowego doświadczenia, co podkreślił minister Błaszczak: „… obserwowaliśmy ćwiczenia żołnierzy, którzy zostali przerzuceni z północno – wschodniej Polski, tu na poligon w Nowej Dębie, aby mogli ćwiczyć w tej części Polski. To nie było łatwe zadanie, ale zostało wykonane celująco. Dzięki takim ćwiczeniom, które polegają na przerzucie żołnierzy i sprzętu wiemy, że Polska jest bezpieczna”.
 
Z kolei Dowódca „Dwunastki” generał dywizji doktor Dariusz Parylak zaznaczył, że „…ćwiczenie ma w tym roku szczególne znaczenie, zasięg i skalę. Ćwiczenie jest bardzo trudne, ale w naszej dywizji bierzemy się za rzeczy trudne, bardzo trudne i niemożliwe. Ten wysiłek żołnierzy 12 Dywizji już obserwujemy od tygodnia. Ćwiczenie jest wielowarstwowe i stwarza nowe warunki szkoleniowe dla żołnierzy. Dzisiaj ćwiczymy tylko jeden z elementów jakim jest integracja sił w rejonie odpowiedzialności. Obserwując dotychczas realizowane zagadnienia i patrząc na kalendarz tego co jeszcze jest przed nami to sporo wyzwań czeka 12 Dywizję”.
 
Piątkowe kierowanie ogniem było dopiero rozpoczęciem manewrów jednostek wchodzących w skład „Dwunastki” na podkarpackim poligonie, więc w najbliższych dniach można spodziewać się jeszcze wielu wymagających zadań dla żołnierzy, które mają zweryfikować ich poziom dotychczasowego wyszkolenia.
 
***
 
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-21 jest zaplanowanym z rocznym wyprzedzeniem przedsięwzięciem szkoleniowym 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Kilkunastodniowe manewry na poligonie w Nowej Dębie odbywają się systematycznie każdego roku we wrześniu. W ćwiczeniu biorą udział wszystkie jednostki wchodzące w skład „Dwunastki”.
 
RYŚ-21 jest również jedną z największych operacji przerzutu wojska z północno – zachodniej Polski na południowy wschód kraju w ostatnich latach. Ponad 4000 żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego z 12 Dywizji przegrupowało się z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego na poligon w Nowej Dębie. Zdecydowana większość żołnierzy i sprzętu przetransportowano koleją, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski