Kolejna współpraca z Flotyllą

5 zdjęć w galerii
W ramach wspólnego treningu Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych na pokład ORP Poznań załadowano kilkanaście różnego typu pojazdów wojskowych.
Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. Doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. Po dokładnym sprawdzeniu i zabezpieczeniu załadowanego sprzętu nastąpił manewr rozładunku okrętu. 

Tego typu treningi to doskonała okazja do współpracy przed realizacją przyszłych działań oraz doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych. ORP Poznań jest jednym z pięciu okrętów projektu 767 wchodzącym w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, zbudowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczony jest do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego.

Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych, do punktu przeładunku na nieuzbrojonym brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych.

Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.

Tekst i zdjęcia: st. chor. szt. mar. Marcin Purman