12 Brygada w hołdzie Weteranom

5 zdjęć w galerii
W piątek 28 maja br. w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Hallera w Szczecinie odbył się Apel w przeddzień Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Uroczystość rozpoczęła się na Placu Apelowym złożeniem meldunku Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownikowi Romanowi Łytkowskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystości, po czym nastąpił przegląd pododdziałów. 

W początkowej fazie okolicznościowej zbiórki odczytano rozkazy o wyróżnieniach dla żołnierzy. Następnie głos zabrał pułkownik Łytkowski, który oddał hołd weteranom oraz podkreślił wagę tego dnia dla „Błękitnej” Brygady. „Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej od momentu powstania tej wspaniałej jednostki podejmowali każde wyzwanie i wykonywali najtrudniejsze zadania wszędzie tam, gdzie tylko byli potrzebni: w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Iraku, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii i Sudanie. Co trzeci z nas stojących tu dziś w szyku ma doświadczenie misyjne. Taka jest nasza służba. Dalej będziemy to robić, bo dzięki nam ci, którzy żyją w strachu i nędzy mogą mieć lepsze jutro” – podsumował płk Łytkowski. 

Głównym punktem Dnia Weterana było złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tabliczkami upamiętniającymi śp. żołnierzy 12 Brygady, którzy odeszli na wieczną wartę. Po odmaszerowaniu pododdziałów do zajęć Dowódca „Błękitnej” Brygady spotkał się jeszcze z uczestnikami Rajdu Weterana, aby życzyć im wytrwałości oraz bezpieczeństwa podczas rajdu, a w życiu służbowym i prywatnym jak najwięcej szczęścia oraz zadowolenia. 

 Wspólne pamiątkowe zdjęcie płk Łytkowskiego z uczestnikami rajdu zakończyło uroczystość w 12 Brygadzie, po czym weterani udali się na groby poległych żołnierzy, które znajdują się na cmentarzach w Szczecinie oraz Stargardzie.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski