None

Wzmożony ruch kolumn wojskowych na Pomorzu Zachodnim

W najbliższym czasie można spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych na drogach Pomorza Zachodniego (w kierunku Drawska Pomorskiego), więc apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.
W poniedziałek 01 lutego br. żołnierze i sprzęt 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczną przemieszczenie, aby do 26 marca br. uczestniczyć w szkoleniu poligonowym.

W wojskowych kolumnach będą zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Przemieszczenie 12 Brygady ze Szczecina rozpocznie się
w poniedziałek 01 lutego br. i będzie realizowane sukcesywnie co kilka dni (również ze Stargardu w drugiej połowie lutego br.). Kolumn można spodziewać się przede wszystkim w dniach: 01.02., 08.02., 12.02., 14-15.02., 26.02., 25-26.03.2021 r.

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców Pomorza Zachodniego. Zwracamy się więc z prośbą do kierowców, aby nie wymuszać pierwszeństwa nad kolumnami oraz nie wjeżdżać pomiędzy poszczególne pojazdy kolumn (w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów).

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu), czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Tekst i zdjęcie: kpt. Błażej Łukaszewski