None

To już III zmiana

10 zdjęć w galerii
Polscy i węgierscy żołnierze przez pół roku razem szkolili się oraz doskonalili współdziałanie. Teraz razem z Irlandczykami będą wykonywać zadania podczas misji w Libanie.
W poniedziałek 18 stycznia br. część żołnierzy i pracowników III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL wyleciała do Libanu na misję pokojową w ramach mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, pozostali mają dołączyć do nich w połowie lutego. Cały kontyngent liczy ponad 200 żołnierzy i pracowników.

Zanim jednak żołnierze wylecieli w rejon misji kilkadziesiąt godzin przed wylotem czasowo pełniący obowiązki Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownik dypl. Roman Brudło spotkał się z nimi w stargardzkich „Białych” Koszarach, aby życzyć im żołnierskiego szczęścia. „Życzę Wam wszelkiego powodzenia podczas wykonywania zadań w rejonie misji. Cierpliwie będziemy czekać na Wasz powrót” – podkreślił płk Brudło.

***

Trzon III zmiany PKW UNIFIL stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, głównie z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ale w jej składzie są również żołnierze innych jednostek wojskowych (są to m. in. specjaliści z logistyki czy łączności, oficerowie współpracy cywilno - wojskowej, medycy, żandarmi). Dodatkowo jest także 15 żołnierzy węgierskich, którzy są w składzie jednego z plutonów manewrowych. Dowódcą III zmiany PKW UNIFIL jest podpułkownik Daniel Kowalewski, który jest żołnierzem 10 wrocławskiego pułku dowodzenia.

Najważniejszymi zadaniami żołnierzy w Libanie jest patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem, czyli Niebieskiej Linii (tzw. Blue Line), kontrolowanie przestrzegania pokoju, a także niesienie pomocy humanitarnej dla społeczności lokalnej.

Wraz z wylotem III zmiany zadania misyjne dla 12 Brygady nie kończą się, ponieważ już rozpoczęto formowanie i przygotowanie IV oraz V zmiany.

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: st. chor. sztab. Artur Walento, st. szer. Piotr Pytel