None

Rozpoczynamy ostatni sprawdzian przed misją

8 zdjęć w galerii
W poniedziałek 07 grudnia br. rozpoczął się w ostatni sprawdzian dla polskich i węgierskich żołnierzy przed misją w Libanie - certyfikacja kontyngentu, czyli ćwiczenie pk. LITANI-20.
W trakcie 5 dni zaplanowano sprawdzenie oraz ocenienie szeregu procedur działania, nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim również działanie praktyczne. Kontyngent będzie szczegółowo sprawdzany i oceniany przez zespół kontrolny z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Certyfikacja kontyngentu odbywa się na obiektach szkoleniowych strzelnicy garnizonowej w Stargardzie.

Już w pierwszym dniu ćwiczenia żołnierzy sprawdzano podczas strzelań z broni krótkiej i długiej, a w następnej kolejności będą działania taktyczne.

***

Trzon ponad 200-osobowej III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej (głównie 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu). Wśród nich jest również 15 węgierskich żołnierzy. Planowo III zmiana PKW UNIFIL ma wylecieć do Libanu w styczniu przyszłego roku na półroczną misję. Głównym zadaniem kontyngentu będzie patrolowanie granicy między Libanem a Izraelem (tzw. Blue Line) oraz niesienie pomocy humanitarnej.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski