Pierwsi ratownicy medyczni z 17 Brygady Zmechanizowanej zaszczepieni

3 zdjęć w galerii
W dniu 18 stycznia br. została zaszczepiona pierwsza grupa ratowników medycznych z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, żołnierze otrzymali w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach.
Od początku pandemii  żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej biorą czynny udział w walce z niewidzialnym przeciwnikiem, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2.
Wiosną zmotoryzowani wzmocnili ochronę naszej zachodniej granicy. Nieśli pomoc w ewakuacji Domów Pomocy Społecznej i szpitali. Żołnierze brygady w dalszym ciągu wspierają jednostki medyczne, wystawiając tak zwane triaże oraz pobierają wymazy w specjalnych  punktach.
Ponadto zmotoryzowani ramię w ramię z funkcjonariuszami policji w dalszym ciągu kontrolują osoby przebywające na kwarantannie.
Narodowy Program Szczepień to duża szansa na przerwanie łańcucha zakażeń. 18 stycznia br. ratownicy medyczni z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej otrzymali pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Kilka minut po godzinie 9.00 w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach ruszyły pierwsze sczepienia.
Wszystkie zaszczepione osoby zostały poddane kilkunastominutowej obserwacji. Należy liczyć się z możliwością, że po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut, każdy z zaszczepianych żołnierzy przebywał w lokalu pod opieką personelu.
Żołnierze z siedemnastką na ramieniu otrzymali pierwszą dawkę szczepionki. Kolejna zostanie podana w odstępie od 21 do 28 dni czyli 9 lutego.
„Ratownicy medyczny pełniący służbę w jednostce oraz wykonujący codzienne obowiązki w ramach wsparcia cywilnego państwa w walce z pandemią, stoją na pierwszej linii starcia z koronawirusem, narażając swoje zdrowie. W związku z tym zaszczepiłem się z kilku powodów. Jestem medykiem i korzystam z wiedzy opartej na nauce. Ponadto liczę na to, że szczepionka jest w stanie mnie zabezpieczyć i uchronić przed poważnym przebyciem i powikłaniami po ewentualnej chorobie. Na koniec mam nadzieję i poczucie, że po zaszczepieniu przyczyniam się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa”. - komentuje sierż. Dariusz Marczak, podoficer brygady do spraw służby medycznej.

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec