Szlakiem 10 Brygady Kawalerii Pancernej...

7 zdjęć w galerii
Po raz pierwszy w historii, po 82 latach, żołnierze 10BKPanc powrócili na szlak bojowy gen. Stanisława Maczka z 1940 roku. W obecności Pani Wicekonsul Anny Majdy i księdza Sławomira Klima delegacja żołnierzy z 10BKPanc z dowódcą Brygady płk. Grzegorzem Barabiedą na czele, przejechała przez miejscowości francuskiej Szampanii i Burgundii od Champaubert do Saint-Seine-I’Abbaye.
15 czerwca 2022r. w miejscowości Champaubert w obecności władz lokalnych, przy pomniku poległych w walkach żołnierzy gen. Maczka złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie miały miejsce spotkania z Konsulem Honorowym z Troyes oraz z przedstawicielem wojska francuskiego z departamentu Aube.
16 czerwca w godzinach porannych zapalono znicz na grobach trzech żołnierzy polskich, którzy ponieśli najwyższą cenę w walkach w Molesme. Kolejnym punktem programu były uroczyste obchody na cmentarzu w Montbard. Dokładnie 82 lata temu, 16 czerwca 1940r. 10 Brygada Kawalerii Pancernej otrzymała rozkaz zdobycia miasta. W towarzystwie władz lokalnych i przedstawicieli stowarzyszeń uczczono pamięć o bohaterstwie i poświęceniu polskich pancerniaków. Po wspólnej modlitwie i przemowach, przy pomniku 13 poległych w działaniach żołnierzach polskich, oddano hołd i złożono wiązanki kwiatów.
Powrót na szlak był wspólną inicjatywą świętoszowskiej brygady oraz Stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej we Francji, reprezentowanego przez miłośnika brygady p. Jakuba Wiącka.