POLICYJNA OBŁAWA ANTYTERRORYSTYCZNA

24 zdjęć w galerii
Gdyby sytuacja wydarzyła się naprawdę, tak mógłby brzmieć tytuł w artykułach internetowych czy gazetach. Na szczęście tym razem była to tylko symulacja. Obława z udziałem antyterrorystów to tylko jeden z wielu tematów, które były realizowane podczas ćwiczeń na zamkniętym odcinku drogi ekspresowej S3 w woj. Dolnośląskim.
Scenariusz przewidywał następujące zdarzenia – auto osobowe uderzyło w barierę i wypadło z drogi ekspresowej S3 na pobocze. Pojazd uległ zapaleniu. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba została poszkodowana. Służby ratownicze, które przybyły na miejsce wypadku miały za zadanie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie pomocy poszkodowanemu i ugaszenie płonącego samochodu.
Drugie zdarzenie to karambol z udziałem lawet ze sprzętem Wojska Polskiego, w którym poszkodowanych zostało 20 osób, w tym 10 w kodzie czerwonym – czyli wymagające natychmiastowej pomocy. W dodatku podczas tego zdarzenia doszło do zatrzymania uzbrojonej osoby, planującej zamach terrorystyczny.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 140 osób, w tym Pogotowie Ratunkowe, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa i Wojsko Polskie.
Głównym założeniem tego wydarzenia jest sprawdzenie procedur dotyczących sprawdzenia współpracy działań służb ratowniczych i wojska. – mówi p. Magda Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Najważniejszym celem było zgrywanie służb, które mogą uczestniczyć w działaniach ratowniczo – gaśniczych – Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe jak również siły Wojska Polskiego. Chcemy wypracować odpowiednią metodykę działań, aby przebiegały one wzorowo podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym. – mówi st. bryg. Sylwester Jatczak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach.
Był też element zatrzymania osoby podejrzanej o planowanie zamachu terrorystycznego, która posiłkowała się bronią palną. Do zatrzymania tej osoby została wykorzystana grupa realizacyjna złożona z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Zatrzymanie przebiegło bez większych przeszkód, było skuteczne, szybkie i spowodowało ograniczenie zagrożeń bezpieczeństwa dla pozostałych osób. – mł. asp. Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.
Ratownicy medyczni przybyli na miejsce zdarzenia, bezzwłocznie udzielili pomocy osobom poszkodowanym. Wybudowany został tymczasowy punkt segregacji w postaci namiotu ratowniczego oraz został użyty autobus komunikacji miejskiej do segregacji i udzielenia pomocy poszkodowanym. Celem dodatkowym było sprawdzenie gotowości nowo wybudowanego odcinka drogi, między innymi poprzez demontowane szybko rozbieralnych barier w celu sprawnego przemieszczenia sprzętu z jednej strony drogi S3 na drugą.
 
Tekst i zdjęcia: szer. Kamil Oślizło