Narodowe Święto Niepodległości

38 zdjęć w galerii
10 listopada, tuż po zmroku, w blasku pochodni, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Dzień 11 listopada stanowi ważną datę dla Narodu Polskiego. Ten dzień jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918r. Polska po 123 latach niewoli została wyzwolona spod jarzma zaborców i odzyskała niepodległość.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Świętoszowie odbył się uroczysty capstrzyk na Placu żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej poległych w Polskich Kontyngentach Wojskowych rozpoczęła się wprowadzeniem kompanii honorowej. Następnie dowódca uroczystości złożył meldunek Dowódcy Brygady.

Przy dźwiękach hymnu państwowego została podniesiona flaga na maszt. Po powitaniu przybyłych gości Dowódca Brygady wygłosił przemówienie okolicznościowe przypominające rys historyczny i podkreślające istotę Narodowego Święta Niepodległości dla Polaków. Generał Kowalik zaznaczył, że podczas obchodów 11 listopada w szczególny sposób wspominamy i czcimy pamięć o tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i suwerenności naszego państwa. Dzisiejsza zbiórka stanowiła również okoliczność dla Dowódcy 10BKPanc, gen. bryg. Rafała Kowalika, do podziękowania żołnierzom Pancernej Brygady za wspólną służbę, trud i wysiłek oraz zaangażowanie w codzienne wykonywanie obowiązków. Z dniem 15 listopada 2021r. gen. bryg. Rafał Kowalik został wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na nowe stanowisko służbowe w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po przemówieniu okolicznościowym zostało odczytane Postanowienie Prezydenta RP o nadaniu Gwiazdy Afganistanu, a także rozkazów personalnych o mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe i rozkazów o wyróżnieniach.

Kolejną częścią uroczystej zbiórki było wręczenie pancerniakom mianowań i wyróżnień.

Apel Pamięci stanowił podniosły element uroczystości, wprowadzający w chwilę refleksji i zadumy. Zakończony został salwą honorową.

Ostatnim elementem zbiórki było złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem żołnierzy poległych w misjach wojskowych poza granicami państwa, a następnie odprowadzenie sztandaru Brygady.

Polski Naród nigdy nie zrezygnował z próby odzyskania niepodległości, a także nigdy nie stracił swojej tożsamości. Mimo, że Rzeczpospolita Polska zniknęła z mapy świata, nigdy nie zniknęła z serc Polaków.
 
Tekst: kpt. Monika Wywiórka
Zdjęcia: kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło