None

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe Kuna-21

5 zdjęć w galerii
Od poniedziałku 15 marca br. w świętoszowskiej brygadzie żołnierze dwóch sojuszniczych armii — Polski i Niemiec — szkolą się w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego Kuna-21.

Celem tego przedsięwzięcia jest wzajemne wypracowanie zasad przyporządkowania pododdziału danej jednostki pod dowództwo brygady państwa partnerskiego. Wspólne szkolenie w ramach inicjatywy Cross Attachment pozwoli na wymianę doświadczeń, jak również budowanie jeszcze większej interoperacyjności.
„Ćwiczące pododdziały dążą do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest wykonanie postawionego zadania, a do tego niezbędne jest współdziałanie sztabów różnych armii. Osiąganie interoperacyjności w tym ćwiczeniu polega na tym, że sztab brygady powinien osiągnąć doskonałą relację ze swoim podwładnym, czyli sztabem batalionu bez względu na narodowość”. — powiedział gen. bryg. Rafał Kowalik.
Współpraca między kawalerzystami ze Świętoszowa a czołgistami z 41. Brygadą Grenadierów Pancernych z Niemiec trwa już kilka lat i w tym czasie odbyło się wiele wspólnych ćwiczeń. Inicjatywa Cross Attachment rozwija się w szybkim tempie, a kolejne miesiące i lata związanie są z nowymi wyzwaniami, ale także z nowymi możliwościami, które z całą pewnością przynoszą obopólne korzyści zarówno dla polskiej, jak i niemieckiej brygady.
„Podczas tegorocznego ćwiczenia Kuna-21 zarówno jedna jak i druga strona doskonali umiejętności wymiany informacji, składanie meldunków, ale także pracuje nad usprawnieniem procedury współpracy pomiędzy stanowiskami dowodzenia obu armii”.— powiedział ppłk Krzysztof KacperekTekst i zdjęcia: por. Marta Wieliczko