None

Pokonałeś koronawirusa - oddaj osocze! Rusza akcja Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który pokonał koronawirusa, zwrócił się do żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przeszli COVID-19 i zakażenie SARS-CoV-2, z prośbą o oddawanie osocza. W Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna go brakować. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
"Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie; sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował minister.
"Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale niestety brakuje go w centrach krwiodawstwa" - podkreślił szef MON w komunikacie opublikowanym we wtorek przez resort.
Minister zaznaczył, że oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie i wpisuje się w etos polskiego żołnierza.
"Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował.
Błaszczak podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią; podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. "Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać" - podkreślił.
25 października Błaszczak poinformował na Twitterze, że miał zrobiony test na obecność koronawirusa i jego wynik jest dodatni. Izolację zakończył w piątek. Wiosną zakażenie koronawirusem przeszedł gen. Jarosław Mika, który po wyzdrowieniu oddał osocze krwi.
Narodowe Centrum Krwi poinformowało, że ratunkiem dla ciężko chorych jest terapia osoczem od ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo.
Takie osoby, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.
Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.
 
autor: Monika Zdziera