None

Święta Majowe

23 zdjęć w galerii
W czwartek (30 kwietnia) w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
Święta majowe mają szczególne znaczenie dla każdego obywatela Polski, a jeszcze bardziej wyjątkowe dla żołnierza, który ubrany w mundur nosi biało-czerwoną flagę na ramieniu oraz z poświęceniem i oddaniem służy Ojczyźnie.
 
Coroczne uroczystości z tej okazji, przypominające o ciężkiej i trudnej walce o wolną Polskę pozwalają Nam na wyrażenie dumy i szacunku dla symboli narodowych. Jednakże i te święta, w związku z panującą w kraju sytuacją, tym razem są pozbawione należnej im rangi.
Dzisiejsza okolicznościowa zbiórka odbyła się w bardzo ograniczonym gronie. Po złożonym meldunku przez dowódcę uroczystości- ppłk. Wojciech Strzeleckiego Dowódcy 10BKPanc- płk. Rafałowi Kowalikowi, nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, podczas którego został odegrany i odśpiewany hymn RP.
 
Biel i czerwień-nasze barwy narodowe- od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami naszej Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle. Barwy biało- czerwone są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego i stanowią oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych nardów.
3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była pierwsza konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki, dzień 3 maja został uznany za święto narodowe, które później z powodu niewoli zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
Jednakże po II wojnie światowej w 1946 roku władze zabroniły publicznego świętowania, a w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku po dziś dzień 3 maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce.
 
Po kilku słowach przypominających o korzeniach świąt majowych, została odczytana decyzja o nadaniu medalu resortowego oraz rozkaz o wyróżnieniach, które zostały wręczone żołnierzom przez Dowódcę Pancernej Brygady.
 
Dowódca 10BKPanc skierował również kilka słów do pancerniaków, dziękując im za codzienny trud wkładany w realizację zadań oraz życzył im przede wszystkim zdrowia i satysfakcji ze swojej służby.
 
Po zbiórce delegacja żołnierzy 10BKPanc złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy Pancernej Brygady.
 

Tekst: kpt. Monika Wywiórka
Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak