Zmiana na stanowisku Dowódcy 10BKPanc

11 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st.szer. Natalia Wawrzyniak
W piątek, 20marca, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej nastąpiła zmiana warty. Dotychczasowy Dowódca Świętoszowskich Pancerniaków- generał brygady Artur Pikoń przekazał Sztandar Brygady obejmującemu obowiązki- pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi.
W związku z obowiązującymi ograniczeniami, uroczystość przekazania Sztandaru odbyła się w Klubie Wojskowym w Świętoszowie. W uroczystości wziął udział Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej(11LDKPanc) wraz z dowódcami jednostek Czarnej Dywizji, a także kierownicza kadra 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc). Uroczystość zaczczycił także swoją obecnością były Dowódca Dywizji, a obecnie Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych- gen. dyw. Stanislaw Czosnek.
 
Podczas kulminacyjnego punktu uroczystości gen. bryg. Artur Pikoń przekazał sztandar jednostki płk. Rafałowi Kowalikowi. Następnie została odczytana uchwała, na mocy której kapituła uhonorowała odznaką przechodnią w kolorze złotym Dowódcę 10BKPanc na czas pełnienia służby w tej Brygadzie-płk. Kowalika oraz repliką odznaki pamiątkowej w kolorze złotym po zakończeniu służby w Brygadzie jako odchodzącego Dowódcę- gen. bryg. Pikonia. Po wręczeniu odznak gen. bryg. Pikoń i płk Kowalik zameldowali Dowódcy 11LDKPanc- zdanie i objęcie obowiązków Dowódcy Brygady. Następnie gen. bryg. Parylak nałożył płk. Rafałowi Kowalikowi czarny naramiennik- wyróżnik żołnierzy Czarnej Dywizji, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. broni Stanisława Maczka.
 
Później nastąpił czas przemówień. Gen. bryg. Artur Pikoń podziękował za czas spędzony wśród pancerniaków. „Powodem do dumy jest i była możliwość dowodzenia Wami. Dzięki Waszemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu, a także wspólnemu wysiłkowi nie raz udowodniliśmy, że świętoszowska Brygada zasługuje na miano najlepszej w Wojsku Polskim”- generał zwrócił się do zebranych.
 
Również nowy Dowódca 10BKPanc skierował swoje słowa do pancernego grona:
„Dla czołgisty z Żurawicy, która kultywuje tradycje jednostek i żołnierzy współtworzących 10 Brygadę Kawalerii oraz żołnierza garnizonu Rzeszów, gdzie pułkownik Maczek pełnił służbę jako dowódca 10Brygady Kawalerii, wyznaczenie na stanowisko Dowódcy jednostki, której patronem jest gen. broni Stanisław Maczek, to ogromny zaszczyt.
 Dowodzenie Brygadą to wielki przywilej i satysfakcja, a nade wszystko ogromna odpowiedzialność. Zdaję sobie sprawę z wielu wyzwań i obowiązków, które stoją przede mną i przed Brygadą. Jestem świadom faktu, że różnych przedsięwzięć i zadań szkoleniowych  będzie wiele. Jestem jednak przekonany, że i mnie i żołnierzom oraz pracownikom 10 Brygady Kawalerii Pancernej wystarczy zapału, by stawić czoła wszystkim trudnościom. Przekonanie to czerpię ze świadomości, że powierzono mi dowodzenie zespołem profesjonalistów; dowodzenie ludźmi z ogromnym i bogatym doświadczeniem zdobytym podczas służby i pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.(…) Szanowni Państwo! Przyjmując dzisiaj sztandar, zobowiązuję się do postępowania zgodnego z honorem i godnością żołnierza Pancernej Brygady oraz przyrzekam, że nie zapomnę o tradycjach jednostek dowodzonych przez legendarnego dowódcę, a naszego patrona gen. Stanisława Maczka.”
 
Na pamiątkę służby w brygadzie gen. bryg. Artur Pikoń otrzymał replikę sztandaru 10BKPanc.
 
Gen. bryg. Arturowi Pikoniowi dziękujemy za dowodzenie i służbę w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz życzymy powodzenia na nowym stanowisku służbowym, natomiast pułkownikowi Rafałowi Kowalikowi życzymy samych sukcesów od samego początku w pancernych szeregach „Dziesiątki”.
 
  
Tekst: kpt. Monika Wywiórka
Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak