None

Wielki Szlem Komandosa rozpoczęty

8 zdjęć w galerii
Wielki Szlem Komandosa to rodzaj ekstremalnego biegu w polowym umundurowaniu z plecakiem o wadze 10kg, każdy zawodnik ma do pokonania: ćwierćmaraton (10,55km), półmaraton (21,1km), setkę komandosa (100km), nóż komandosa (10km), maraton (42,2km).
W ubiegłym miesiącu w Ćwierćmaratonie Komandosa w Słupsku z wynikiem 1:05h st. kpr. Łukasz Wójcik z dywizjonu artylerii samobieżnej rozpoczął pierwszy bieg wchodzący w skład Wielkiego Szlema Komandosa – dało to 111 lokatę na 245 uczestników. Trasa rozpoczęta na stadionie 650-lecia prowadziła przez las północny, gdzie po 2 okrążeniach po błotnistej drodze i wspinaczce na wzniesienie kolejni uczestnicy docierali do mety.
Następny biegowy start był zorganizowany przez Rektora – Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W półmaratonie, na starcie którego stanęło 338 zawodników, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej reprezentowało trzech żołnierzy:
- ppor. Paweł Pokusiński, który zajął 37. miejsce z czasem 1:52h
- st. kpr. Łukasz Wójcik, który zajął 174. miejsce z czasem 2:16h
- por. Andrzej Dobrzyński, który zajął 252. miejsce z czasem 2:31h
Bieg ten był również dużym wyzwaniem dla uczestników. Trasa prowadziła po okolicznych terenach zielonych. Łatwo nie było… i tym razem na drodze pojawiały się wzniesienia, które znacząco spowalniały zawodników.
Następnym wyzwaniem jest „setka” komandosa odbywająca się 13.03.2020 w Lublińcu. Jej start zaplanowany jest na godz. 22:00. Zawodnicy mają do pokonania 100km: pierwsze 21km w pełnym umundurowaniu z plecakiem 10kg, na kolejne 21km, można zdjąć plecak i kontynuować bieg dalej w umundurowaniu, a pozostałe 60km to już „walka” w stroju sportowym.
Jeden z uczestników- st. kpr. Łukasz Wójcik przygotowuje się do zawodów podczas porannego rozruchu fizycznego. Za każdym razem podczas biegu ma ze sobą plecak, do którego włożonych jest 5 x 1,5l butelek z wodą. Ponadto  zajęcia z wychowania fizycznego, też pozwalają mu na treningi, podczas których również z plecakiem z obciążeniem pokonuje trasę biegu 10km. Poproszony o komentarz, podkreśla, że jest usatysfakcjonowany z możliwości podnoszenia swojej kultury fizycznej podczas służby, jednocześnie mogąc spełniać swoje marzenia.


 
Tekst: kpt. Monika Wywiórka, st. kpr. Łukasz Wójcik
Zdjęcia: strony www: GP24.pl; maratończyk.pl; zmierzymyczas.pl; festiwalbiegowy.pl