Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWieści z 10 BLog

| Autor: por. Radosław Chojna-Abarchan, fot.: por. Radosław Chojna-Abarchan, st.szer. Piotr Szczemirski, Jerzy Smajdor

Żegnamy Polskę, witamy Afganistan

28.02.2012. Opole. W 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej uroczyście pożegnano żołnierzy, którzy niebawem rozpoczną służbę w ramach XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Na zbiórce jednostki uroczyście pożegnano około 70 żołnierzy, którzy będą służyć w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan przez następne pół roku. Żołnierze z Opola wyruszają w poczuciu dobrego przygotowania do pełnienia służby w Afganistanie. Opolscy logistycy w ramach przygotowania do misji przeszli szczegółowe badania lekarskie określające ich zdolność do służby poza granicami kraju i szczepienia zdrowotne oraz 6 miesięczne pełne szkolenie, którego zadaniem było jak najpełniejsze przygotowanie żołnierzy do misji i wszystkich możliwych sytuacji, które mogą zaistnieć w tym najniebezpieczniejszym państwie świata. Właściwe przygotowanie opolskich żołnierzy potwierdza ćwiczenie certyfikujące, podczas którego zostali wysoko ocenieni i dopuszczeni do wyjazdu oraz zyskali opinię fachowców w swojej dziedzinie, na których zawsze i wszędzie można liczyć.

Przed oficjalnym, uroczystym pożegnaniem odprawiono mszę i zorganizowano spotkanie żołnierzy z rodzinami i dowództwem 10 BLog w obecności psychologa jednostki, aby wspólnie porozmawiać o tym, co ich czeka. Należy pamiętać o tym, że nie tylko sami żołnierze znoszą trudy związane z rozłąką. Ich najbliżsi będą musieli się przyzwyczaić do codziennego braku jednego członka rodziny, a żony żołnierzy będą musiały przejąć na siebie dodatkowe obowiązki domowe, pozostając przez okres około 6 miesięcy bez pomocy i wsparcia męża. W razie potrzeby jednostka jest gotowa wspierać rodziny i zapewnia opiekę psychologa.

Po uroczystym pożegnaniu na zbiórce zakończonej defiladą, żołnierze, rodziny oraz zaproszeni goście udali się na stołówkę żołnierską na skromny, aczkolwiek pięknie przygotowany poczęstunek. 

Żegnamy kolegów i życzymy żołnierskiego szczęścia. Będziemy czekać na szczęśliwy powrót całego NSE.


Gwiezdne rozprowadzenie

27.02.2012. Opole. Poranne rozprowadzenie w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej miało szczególne znaczenie – wręczono żołnierzom gwiazdy za nienaganną służbę poza granicami kraju.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, za nienaganną służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami państwa, dowódca 10 BLog płk Adam SŁODCZYK odznaczył 26 opolskich logistyków. Jest to już kolejna grupa żołnierzy wyróżnionych gwiazdami – relacjonuje szef sekcji wychowawczej mjr Dariusz CHĄDZIŃSKI i dodaje, że będzie ich jeszcze więcej. Wynika to z charakterystyki jednostki, która w sposób stały utrzymuje część swoich sił w rejonach działań Polskich Kontyngentów Wojskowych. Dowódca jednostki tłumaczy to krótko: Kiedy wraca do Polski nasze NSE, w rejonie misji jest już kolejna zmiana, a następna się już szkoli i przygotowuje. Szef sekcji personalnej mjr Arkadiusz SERÓWKA dodaje: Są tacy żołnierze, którzy podczas jednej uroczystości dostają więcej niż jedną gwiazdę ze względu na fakt, że służyli w różnych kontyngentach i w różnych częściach świata.

W szeregach 10 BLog „gwiezdnych żołnierzy” przybywa i chwała im za to…

W dniu 27.02.2012 r. odznaczeni zostali:

  • GWIAZDĄ CZADU:

- por. KRÓL Marek

- chor. KACAŁA Mariola

- kpt. MAJKA Grzegorz

- st. szer. BALCER Bartosz

- st. szer. BARA Marcin

- st. szer. ŁOBOS Mirosław

- por. CICHY Grzegorz

- st. plut. MATKOWSKI Aleksander

- st. szer. PAJĄCZEK Piotr

- st. szer. ROSSMANN Przemysław

- st. szer. RUCKI Rafał

- st. szer. ŚLIWA Grzegorz

- st. szer. KOPEĆ Tomasz

  • GWIAZDĄ AFGANISTANU:

- st. sierż. szt. BYCKIEWICZ Tadeusz

- st. chor. szt. SZCZEPAŃSKI Waldemar

- sierż. CHINCZEWSKI Mirosław

- sierż. POLAK Grzegorz

- sierż. ROGOWICZ Dariusz

- plut. WIERZBANOWSKI Sławomir

- st. plut. GORZELAK Piotr

- st. plut. WIŚNIEWSKI Marek

- st. szer. ŻYTKIEWICZ Radosław

- st. szer. SZCZEPAŃSKI Krzysztof

- st. szer. MRÓZ Marcin

  • GWIAZDĄ IRAKU:

- st. szer. PAWŁOSEK Ryszard

  • GWIAZDĄ KONGO:

- sierż. ROGOWICZ Dariusz