Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWieści z 21 BSP

| Autor: kpt. Konrad Radzik,

Mistrzostwa 21 BSP w piłce siatkowej 

W dniach 8-9 lutego 2012 r. w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na hali sportowej odbyły się Mistrzostwa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21BSP) w piłce siatkowej.

Zawody otworzył na uroczystej zbiórce Szef Szkolenia Brygady ppłk Bogdan Wójcik. W mistrzostwach udział wzięły wszystkie jednostki brygady oraz dowództwo, łącznie 10 drużyn.

Całość rozegrana była w dwóch etapach. W pierwszym dniu systemem grupowym, gdzie składy grup wyłoniono w drodze losowania (2 grupy), natomiast w drugim obowiązywał system pucharowy. Już po pierwszych setach widać było, że walka będzie zacięta i na dobrym wyrównanym poziomie, co podkreślił mjr Witold Bubak - Szef Sekcji Wychowania Fizycznego. Dodał, że wielu z żołnierzy występujących w mistrzostwach gra na co dzień w zespołach ligowych, co znacznie wpływa na jakość widowiska.

Najlepsza w brygadzie po raz kolejny okazała się reprezentacja 1 batalionu strzelców podhalańskich, która po zaciętym finale wygrała z 22 karpackim batalionem piechoty górskiej (22kbpg) z Kłodzka 2:1. Kolejne miejsca zajęli: 21 batalion dowodzenia z Rzeszowa i 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia. Zwycięski puchar oraz medale wręczył w imieniu Dowódcy Brygady Szef Sztabu ppłk Artur Warwas, który sam wcześniej brał udział w zawodach w drużynie dowództwa brygady. W czasie mistrzostw wyłoniono też najwszechstronniejszego zawodnika, którym został st. szer.  Łukasz Domański z 22 kbpg z Kłodzka.

Mistrzostwa były też świetną okazją do wyłonienia ostatecznej reprezentacji 21BSP do Mistrzostw Wojsk Lądowych, które odbędą się w dniach 28-29 luty 2012 roku na tym samym obiekcie w Rzeszowie.

 WYNIKI:

 1. 1 batalion strzelców podhalańskich;
 2. 22 karpacki batalion piechoty górskiej;
 3. 21 batalion dowodzenia;
 4. 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej;
 5. 14 dywizjon artylerii samobieżnej ;
 6. 21 batalion logistyczny;
 7. 16 batalion saperów;
 8. 5 batalion strzelców podhalańskich;
 9. 1 batalion czołgów
 10.  dowództwo 21 BSP.


Podhalańczycy na międzynarodowych zawodach sportów zimowych

W terminie od 28 stycznia do 3 lutego 2012 r. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wzięli udział w Międzynarodowych Brygadowych Mistrzostwach Sportów Zimowych „10th DEU ARMORED INTERNATIONAL MILITARY SKIING CHAMPIONSHIPS 2012” w Niemczech.

Całą 8 osobową reprezentację 21 Brygady, a zarazem polskich żołnierzy pod przewodnictwem ppor. Bartosza Stosza wystawił 22 karpacki batalion piechoty górskiej z Kłodzka. Żołnierze rozpoczęli przygotowania do zawodów dużo wcześniej, lecz z uwagi na brak śniegu dopiero w styczniu odbyło się główne zgrupowanie w Zieleńcu.

Podhalańczycy zakwaterowani byli w miejscowości Bischofmais, a biegi odbyły sie w miejscowości Regen w Niemczech. Zawody uroczyście rozpoczęły się zbiórką w dniu 29 stycznia w godzinach wieczornych. Rozpoczęcie poprzedziło szereg instruktaży oraz czas na wybór odpowiedniego sprzętu.

W czasie zawodów rozegrano cztery konkurencje z podziałem na grupy wiekowe oraz na żołnierzy w służbie i rezerwie. Rozegrano: slalom gigant, biatlon, zawody w konkurencji narciarstwa tourowego na 7,1 km (indywidualnie) oraz drużynowo patrol wojskowy. Reprezentacja z Kłodzka wzięła udział w biegu tourowym oraz w patrolu drużynowym. Z pierwszej konkurencji, jaką był slalom gigant zrezygnowano ze względu na trudność trasy oraz związane z tym niebezpieczeństwo odniesienia kontuzji przed najważniejszym startem drużynowym w patrolu wojskowym. Czas ten wykorzystano na dodatkowe treningi.

W dniu 31 stycznia 2012 r. o godz. 13:00 rozpoczął się bieg na nartach tourowych ze startu wspólnego. Na trasie biegu, którego długość wynosiła 7,1 km, trzeba było wykazać się umiejętnościami biegania, podchodzenia pod górę, jak i zjazdu. W wyniku rywalizacji w kategorii, w której wzięli udział nasi żołnierze na najlepszej lokacie, bo 4, uplasował się st. szer. Łukasz Wąsowicz, na 5 - st. chor. Piotr Markowski, 6- ppor. Piotr Stykowski. Pozostali zajęli dalsze 8 i 10 miejsce.

1 lutego drużyna 21. BSP rozpoczęła kolejne treningi. Zapoznano żołnierzy szczegółowo z trasą patrolu i obowiązującymi na niej warunkami bezpieczeństwa podczas strzeleń i rzucania granatem.

Kolejny dzień to start w najbardziej wyczekiwanym patrolu wojskowym, w którym podhalańczycy reprezentowali Polskę. Start nastąpił o godzinie 10:00. Jako pierwsza na trasę wyruszyła drużyna Bułgarii, a 5 minut później nasz zespół. Patrol polegał na przebiegnięciu na nartach dwóch pętli (każda po 3,8 km) oraz jednej 600 metrowej. Regulamin biegu zakładał, że cały zespół musi mieć na sobie obciążenie minimum 55 kg, co dawało około 11 kg na jednego żołnierza. Na trasie trzeba było wykazać się umiejętnościami w strzelaniu, rzucaniu granatem, marszem na fokach oraz umiejętnościami ratowniczymi. Ostatnia 600 metrowa pętla to transport rannego na noszach, które przenoszone były na plecach jednego z żołnierzy przez całą trasę.

Polscy żołnierze zameldowali się na mecie z czasem 1 godz. i 20 minut, co ku wielkiej radości okazało się wspaniałą drugą lokatą. Z podhalańczykami wygrał tylko zespół żołnierzy ze Szwajcarii, który był świetnie przygotowany. Kolejne trzecie miejsce, już ze stratą aż 20 minut do Polaków, zajęli Bułgarzy. Lokata, którą zajęli żołnierze z Kłodzka świadczy o wysokim profesjonalizmie podhalańczyków w porównaniu z innymi europejskimi armiami.           

Walka na zawodach odbywa się w dwóch strefach, fizycznej i psychicznej, w myśl zasady: „Najpierw poddaje się umysł, a potem ciało”. Nie jest to konkurencja dla indywidualistów. Jeśli ktoś w zespole jest silniejszy, musi myśleć o słabszych. Najsłabszy zaś nie może się poddać, gdyż tym samym dyskwalifikuje swoją drużynę.

To duży sukces, z którego się bardzo cieszymy. Daliśmy z siebie wszystko - podkreśla dowódca drużyny ppor. Bartosz Stosz.

Wieczorem o godz. 18:00 rozpoczęła się ceremonia dekoracji zwycięzców w poszczególnych konkurencjach oraz zamknięcia mistrzostw.

Żołnierze zwiedzili także miasto, w którym odbywały się mistrzostwa i zapoznali się ze sprzętem niemieckiej piechoty górskiej.

W zawodach udział wzięli:

 • ppor. Bartosz STOSZ – kierownik zespołu
 • ppor. Piotr STYKOWSKI – zawodnik
 • st. chor Piotr MARKOWSKI – zawodnik
 • st. kpr. Dominik WALKOWIAK – zawodnik
 • st. kpr. Andrzej PINKIEWICZ – zawodnik
 • kpr. Maciej DARDZIKOWSKI – zawodnik
 • st. szer. Łukasz WĄSOWICZ – zawodnik
 • st. szer. Bartłomiej ŻUREK – zawodnik

fot.: ppor. Bartosz Stosz