Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Mottem WOT są słowa „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 

Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.

 

Podstawę prawną powołującą WOT jest Ustawa z 16 listopada 2016 r.o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

 


 

21 listopada, w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie, odbyła się konferencja ekspercka pt. „Wojska Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Konferencję poprzedził apel uczniów klas mundurowych, w którym udział wzięła blisko 300-osobowa grupa młodzieży ze szkół średnich z Warszawy i okolic. Podczas zbiórki wyróżniający się uczniowie klas mundurowych otrzymali z rąk dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Roberta Głąba dyplomy „Wzorowy Uczeń Mundurowy”. Bezpośrednio po apelu uczestnicy konferencji mogli obejrzeć wystawę produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dedykowanych formacji Obrony Terytorialnej. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ekspozycja wyposażenia 12-osobowej drużyny lekkiej piechoty. Podczas konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z tzw. ścieżką edukacyjną, która została przygotowana przez instruktorów komandosów z JWK. Dzięki temu m.in. też kandydaci do służby w wojskach OT mogli dowiedzieć się, jak przygotować się do egzaminów sprawnościowych, a dzięki specjalnemu urządzeniu mogli ocenić swoją kondycję i przeanalizować możliwości swojego ciała.

 

Galerie:

 

Otwarcie punktu informacyjnego

 

Nowatorskie aplikacje dla OT

 

Spotkanie z Obroną Terytorialną

 

Konferencja na temat WOT

 

Konferencja prasowa OT

 

Pierwsza przysięga przyszłych dowódców WOT 

 

Płk Kukuła stanie na czele dowództwa WOT

 

Do pobrania:

 

Plakat WOT

 

Broszura WOT

 

Broszura Kwalifikacja Wojskowa WOT