Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Światowe Dni Młodzieży to wielkie spotkanie młodych z Ojcem Świętym, ale także potężne wyzwanie organizacyjne. Nic więc dziwnego, że w przygotowania, obok Kościoła i struktur administracyjnych zaangażowane są liczne instytucje i organizacje. Za zaangażowanie Sił Zbrojnych w organizację Światowych Dni Młodzieży odpowiada sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej minister Bartosz Kownacki. Spotkanie odbyło się w dniach 26-31 lipca 2016 roku w Krakowie. 

 

Światowe Dni Młodzieży

 

W czasie ŚDM minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wraz z kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej spotkali się na prywatnej audiencji z Papieżem Franciszkiem.

 

Podczas rozmowy Ojciec Święty złożył na ręce szefa MON podziękowania dla całego Wojska Polskiego, dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych  za doskonałe przygotowanie inżynieryjne i logistyczne oraz za profesjonalne zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. W prezencie od MON i żołnierzy Papież Franciszek otrzymał szopkę krakowską oraz replikę wydanego po łacinie jednego z dzieł Mikołaja Kopernika. Blisko półgodzinna rozmowa prowadzona była w języku hiszpańskim, bez pośrednictwa tłumacza.

 

W trakcie ŚDM ramach promocji Sił Zbrojnych RP na rynku głównym w Krakowie stanął Kampus Wojskowy. Swój sprzęt prezentowali: żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej, Jednostki Wojskowej NIL, 5. batalionu dowodzenia z Krakowa, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej z Celestynowa oraz 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Każdy pielgrzym mógł zobaczyć m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, namiot z wyposażeniem medycznym, sprzęt spadochronowy, kombinezon i robot saperski, HMMWV, pojazd Quad czy Ruchomy Węzeł Łączności. Ponadto funkcjonował punkt poboru krwi (ambulans), a w ramach promocji Wojska Polskiego żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy wydawali chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz suchary wojskowe.

 

Ponadto Wojsko Polskie pomagało organizatorom Światowych Dni Młodzieży, a pomoc ta obejmowała trzy dziedziny – takie, w których armia specjalizuje się na co dzień: zabezpieczenie medyczne i sanitarne, bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz infrastrukturę, logistykę i transport.

 

Co warto wiedzieć o Wojsku Polskim podczas Światowych Dni Młodzieży?

 

 • Siły Powietrzne zapewniają flotę do transportu lotniczego papieża Franciszka oraz składu delegacji państwa watykańskiego. Stanowią ją śmigłowce polskiej produkcji W-3 WA Sokół oraz śmigłowce Mi-8 oraz Mi-17,

 

 • Wojsko wybuduje lądowisko dla śmigłowców Mi 17,

 

 • Wojsko uruchomi szpital polowy, zapewni most powietrzny do ewakuacji w nagłych przypadkach.

 

 • W czasie trwania Światowych Dni Młodzieży wojsko zadba o bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych. Będzie patrolowało wydzielony odcinek Wisły, a także zapewni bezpieczeństwo transportu lądowego i lotniczego.

 

 • Wojsko będzie dbać o bezpieczeństwo pielgrzymów, sprawdzi teren kampusu Misericordiae pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych, będzie brać udział w działaniach antyterrorystycznych.

 

 

 

Wojsko Polskie w liczbach:

 

 • 760 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wzmocni działania Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

 

 • ok. 2000 żołnierzy będzie wspierać działania Policji zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP.

 

 • 20 samochodów sanitarnych z obsadą, 2 samoloty CASA 295M w wersji sanitarnej, dwa śmigłowce typu Mi-8 (SAR) oraz wzmocniona obsada 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie jako zaplecze medyczne Światowych Dni Młodzieży.

 

 • 112 żołnierzy specjalistów z zakresu medycyny, pielęgniarstwa, ratownictwa, diagnostyki laboratoryjnej oraz psychologii dyżurujących całodobowo w Wojskowej Jednostce Ewakuacji Medycznej na krakowskich Balicach.

 

 • 1000 sztuk noszy wypożyczonych organizatorom ŚDM.

 

 • 4 mosty o łącznej długości 336 m wybudowane w związku z przygotowaniami do ŚDM.

 

 • 10 kontenerów biurowych.

 

 • 5 tysięcy wojskowych namiotów, 9 tysięcy łóżek, 10 cystern wodnych, 6x zestawy prądotwórcze, 6x maszty oświetleniowe.

 

 • 1000 metrów kwadratowych mat drogowych pod parkingi.

 

 • 360 żołnierzy jako pomoc w kierowaniu ruchem kołowym oraz pieszym.

 

 • 100 żołnierzy do prac budowlanych.

 

 • 10 kuchni polowych – zorganizowanych i prowadzonych punktów wydawania suchego prowiantu.

 

 • 700 żołnierzy z 10 państw – uczestników ŚDM, w tym ponad 400 Polaków, około 100 Francuzów, 70 Hiszpanów oraz mniejsze grupy z Austrii (4), Łotwy (15), Nowej Zelandii (3), Słowacji (6), USA (21), Wielkiej Brytanii (35) i Włoch (30).

 

 

Galerie:

 

Minister obrony na Światowych Dniach Młodzieży

 

Udział Wojska Polskiego w Światowych Dniach Młodzieży