Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A APRO DEFENCE EXPO MAZURY – OSTRÓDA 2016

 – Dzisiaj stajecie tutaj, bo Polska Was potrzebuje. Dzisiaj odbudowujemy polską armię, a Wy jesteście solą tego procesu. Wy macie być fundamentem tej odbudowy – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z uczniami klas mundurowych.

 

W czwartek szef MON przebywał w Ostródzie, gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu Targów Proobronnych „Pro Defense 2016”, którym towarzyszy zlot klas mundurowych oraz kongres organizacji proobronnych. W uroczystości uczestniczył również podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

 

– Znaleźliście się tutaj nie dlatego, że ktoś Wam kazał. Nie znaleźliście się tutaj z niczyjego nakazu ani rozkazu. Jesteście tutaj dlatego, że przywiodła Was miłość Ojczyzny, przywiodło Was to, co jest najprostszą, najstarszą odpowiedzią na żołnierskie pozdrowienie – Ku chwale Ojczyzny. Za to Wam dziękuję – powiedział podczas apelu organizacji proobronnych szef MON.

 

Minister Antoni Macierewicz zwracając się do młodzieży zaznaczył, że na ten moment aktywności organizacji proobronnych czekali wszyscy – Ojczyzna na Was rzeczywiście czeka. Ojczyzna czekała na Was przez te wszystkie lata, kiedy Wojsko Polskie przeżywało czasy odsunięcia, kiedy Wojsko Polskie było pomniejszane, kiedy polski wysiłek obronny był lekceważony, kiedy polska duma i polski honor były w pogardzie. (…) Pamiętajcie, że to Wy będziecie tymi, którzy będą łączyli oddziały operacyjne z codziennym wysiłkiem obywateli. Dlatego Wasza rola jest tak fundamentalna – mówił szef MON.

 

– We wrześniu rozpocznie się zaciąg do obrony terytorialnej. To Wy będziecie w tej obronie terytorialnej odgrywali najważniejszą rolę – dodał minister.

 

– Obronę terytorialną kraju musimy budować wszyscy. Musimy budować ją razem – państwo, armia, przemysł, władze lokalne, cały system wychowania i szkolnictwa  – podkreślał w swoim wystąpieniu podczas ceremonii otwarcia minister Antoni Macierewicz. Szef MON podziękował wszystkim organizatorom tych targów, podkreślając szczególną rolę polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zaznaczył, że te targi pokazują jak można zorganizować obronę terytorialną.

 

Podczas wizyty minister zwiedził stoiska wystawowe przygotowanie przez jednostki wojskowe oraz Polską Grupę Zbrojeniową.

 

 

 

Po południu wizytujący targi Pro Defense w Ostródzie podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, wspólnie z dyrektorem Gabinetu Politycznego MON Bartłomiejem Misiewiczem, otworzyli Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO i krajów partnerskich Sojuszu.

 

- To dla mnie wielki zaszczyt, że dziś mogę przed państwem wystąpić w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Jak ważne są organizacje proobronne nie trzeba w tym gronie uzasadniać. W sytuacji narastającego zagrożenia w Europie kwestie związane z patriotyzmem i umiłowaniem Ojczyzny są Wam szczególnie bliskie – mówił podczas otwarcia podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

 

– Potrzeba, aby te wartości były zaszczepiane w jak największej ilości serc młodych ludzi. Chodzi o to, żeby to, co zostanie tu wypracowane na Kongresie przełożyło się na realne działania – podkreślił podsekretarz stanu w MON.

 

Podczas gali otwierającej Kongres dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz odczytał list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza skierowany do uczestników spotkania.

 

- Po raz pierwszy w historii, w przededniu szczytu NATO w Warszawie, zorganizowaliśmy Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO. To data przełomowa dla ruchu proobronnego w Polsce i dla całego obszaru euroatlantyckiego.  Zaprosiliśmy do jego udziału polskie organizacje proobronne oraz największe i wzorcowo działające organizacje państw członkowskich NATO. Są z nami także przedstawiciele wybranych krajów europejskiego kręgu kulturowego. Sytuacja międzynarodowa w sąsiedztwie Polski i jej sojuszników pokazuje, że potrzebne są nowe rozwiązania obronne, które włączą do systemu obrony kraju możliwie jak największą liczbę obywateli. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Kongres Organizacji Proobronnych Państw Członkowskich NATO to doskonała okazja, żeby o tym wszystkim porozmawiać. Chcemy dzielić się doświadczeniami i wypracować wspólną wizję przyszłej działalności. To szczególnie ważne w kontekście powstania w Polsce Obrony Terytorialnej. Potrzebne są nam najlepsze wzorce do stworzenia nowej struktury w Siłach Zbrojnych. Najważniejsze jest jednak wzajemne poznanie się i nawiązanie współpracy. Liczę, że Kongres będzie wstępem do długofalowej pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa, po obu stronach Atlantyku – napisał w liście minister obrony narodowej.

 

Podczas pierwszego dnia targów swoje umiejętności zaprezentowali m.in. żołnierze elitarnej jednostki wojsk specjalnych Formoza, którzy na przyległym do hal targowych jeziorze (plaża w Ostródzie) wykonali pokaz dynamiczny przy wykorzystaniu śmigłowców i łodzi. Swoje możliwości zaprezentowali także żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy przeprowadzili pokaz odbijania zakładników.

 

Targi Pro Defense organizowane w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w  Ostródzie przy współudziale Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest to jedyne wydarzenie o takim charakterze w Polsce, poświęcone sprawom bezpieczeństwa i obronności, ze szczególnym uwzględnieniem tworzonej Obrony Terytorialnej jako integralnej części Sił Zbrojnych RP.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podczas Targów Pro Defense odbywa się Kongres Organizacji Proobronnych, z udziałem przedstawicieli organizacji proobronnych z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i innych krajów europejskich. W trakcie czterech dni targowych będzie można zobaczyć m.in. najnowocześniejszy sprzęt będący na wyposażeniu polskiej armii. Na kilkunastu tysiącach metrów kwadratowych zaprezentowana zostanie wystawa Sił Zbrojnych RP.

 

Galeria:

 

Szef MON na Targach Pro Defense w Ostródzie