Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŚwięto Łączności i Informatyki

| Autor: kpt. Krzysztof Baran

18 i 19 października br. w zegrzyńskim Centrum odbyły się obchody Święta Łączności i Informatyki.

Święto Łączności i Informatyki jest obchodzone w Siłach Zbrojnych RP na pamiątkę wykonania stałego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. To ważne przedsięwzięcie zostało zrealizowane 18 października 1558 roku, dzięki staraniom króla Zygmunta II Augusta. W tym roku jego organizatorem był Zarząd Dowodzenia i Łączności (G-6) Dowództwa Wojsk Lądowych SZ RP, a obchody odbyły się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu - „kolebce łączności”. Jego komendantem jest pułkownik Marek Stolarz. Centrum jest chlubnym kontynuatorem ponad 90 letniej tradycji oraz nowoczesnym, prężnie działającym i jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce, szkolącym łącznościowców nie tylko na potrzeby Wojsk Lądowych, ale również Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych. Można więc powiedzieć, że w tym dniu łączność „wróciła do swoich korzeni”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w zegrzyńskim Kościele Garnizonowym pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej, którą celebrował ksiądz podpułkownik Waldemar Rawiński. Następnie uczestnicy przeszli do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Uroczystość w auli dydaktycznej rozpoczęła się złożeniem meldunku, który dowódca uroczystości mjr Cezary Semeniuk złożył Szefowi Sztabu - Zastępcy Dowódcy Wojsk Lądowych generałowi dywizji Andrzejowi Malinowskiemu. Następnie Szef Zarządu Dowodzenia i Łączności (G-6) WL pułkownik Leszek Stypik powitał zaproszonych gości, złożył życzenia zdrowia i pomyślności dla wszystkich łącznościowców i informatyków. Później zabrał głos generał Malinowski: W tym świątecznym dniu wspominamy całą rodzinę łącznościowców i informatyków, którzy swoim oddaniem i poświęceniem w służbie pomnażali myśl i dorobek wojsk łączności i informatyki. W dniu święta oddajemy również cześć wszystkim tym żołnierzom łącznościowcom, którzy w walce za ojczyznę złożyli największą ofiarę - swoje życie. Z okazji waszego święta złożę serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia. Życzę wam wszystkim samych sukcesów w służbie i pracy, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za codzienny trud i wysiłek wkładany w szkolenie.

Ze swojej strony pułkownik Stypik złożył także życzenia dla służących w PKW Afganistan: Aby się dni nie dłużyły, żeby praca była łatwa, przyjemna, a sprzęt, który macie w swoim posiadaniu, nie zawodził, żebyście szybko wrócili do domu, żeby wszystko co najlepsze było z wami związane.  Łącznościowcy i informatycy, którzy służą obecnie w Afganistanie, usłyszeli te słowa "na żywo", ponieważ w czasie uroczystości uruchomiono specjalne satelitarne połączenie wideo z Zegrza z bazą w PKW. Następnie odczytano rozkazy okolicznościowe, a generał Malinowski wręczył liczne odznaczenia i wyróżnienia.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Wojsk Łączności i Informatyki odbyła się prezentacja nowej techniki teleinformacyjnej. Wśród sprzętu, który został wystawiony można było zobaczyć m.in.: terminal satelitarny, ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/K, zintegrowany węzeł teleinformatyczny „Jaśmin”, radiostacja R-412. Ponadto w tym dniu odbyło się seminarium dotyczące perspektyw rozwoju systemów teleinformatycznych.

Ponadto zaproszeni goście mogli obejrzeć bazę szkoleniową Centrum, gdzie na co dzień szkolą się kadry wojsk łączności.