Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWynalazki naukowców Wojskowej Akademii Technicznej nagrodzone w Paryżu

| Autor: WAT

 

Na zakończonych w Paryżu Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” nagrodzono 3 projekty powstałe w Wojskowej Akademii Technicznej. Naukowcy WAT zdobyli 1 złoty i 2 srebrne medale.
 
Najwyższe noty międzynarodowego jury otrzymał wynalazek „Urządzenie do autoryzacji abonenta oraz weryfikacji integralności depeszy fonicznej”, którego twórcami są: dr inż. Zbigniew Piotrowski i dr hab. inż. Piotr Gajewski, prof. WAT. Srebrne medale otrzymały: projekt „Zautomatyzowane Narzędzia Wspomagania Decyzji – System Ekspercki pk. GURU”, opracowany przez zespół pod kierunkiem dra hab. Andrzeja Najgebauera, prof. WAT oraz projekt „Pontonowy most kasetowy” stworzony przez zespół prof. dra hab. inż. Tadeusza Niezgody.
 
Nagrodzony złotem mikrotelefon, opracowany przez naukowców WAT, pozwala na sprawdzenie czy osoba znajdująca się „po drugiej stronie kabla” jest rzeczywiście tą osobą, z którą spodziewaliśmy się połączyć. Do tej pory nie istniały bowiem mechanizmy zabezpieczające realizację głosowych połączeń telefonicznych przed podszywaniem się za innego rozmówcę lub przed sztuczną syntezą dźwięku podczas rozmowy. Nowość polega na zastosowaniu techniki ukrywania informacji w sygnale prowadzonej rozmowy. Wraz z nim przesyłany jest dodatkowy, niesłyszalny, sygnał akustyczny. Ten ostatni zawiera ukryte informacje, które pozwalają na wzajemną autoryzację obu rozmówców. Osoba trzecia, podszywająca się pod pożądanego rozmówcę, nie jest informowana o prowadzonym procesie jej uwierzytelniania. Dzięki temu, osoba prowadząca rozmowę może ją zakończyć bądź kontynuować bez wyjawiania pewnych poufnych informacji.
 
Srebrnym medalem nagrodzono między innymi opracowany w WAT projekt „GURU”. Jego wdrożeniem jest system informatyczny wspomagający metodami eksperckimi proces podejmowania decyzji w zautomatyzowanych systemach dowodzenia, funkcjonujących aktualnie w Siłach Zbrojnych RP. Zastosowana w projekcie „GURU” architektura typu SOA (Service Oriented Architecture) umożliwia użytkownikom pracę w danym systemie operacyjnym pod kontrolą zainstalowanej w nim przeglądarki internetowej. System „GURU” został zaprojektowany przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod naukowych i stanowi zbiór siedmiu niezależnych prototypów systemów informatycznych.
 
Kolejnym wynalazkiem WAT, nagrodzonym w Paryżu medalem srebrnym, jest opracowanie konstrukcji pontonowego mostu kasetowego. Budowla taka umożliwia stworzenie przeprawy przez wodę dla ludzi i sprzętu, i powstaje jako zestawienie kilku segmentów pływających. Nagrodzone udoskonalenie konstrukcji mostu polega na odpowiednim ukształtowaniu geometrii powłoki pontonu w poszczególnych modułach przeprawy. Dzięki temu jest ona bardziej stabilna i zapewnia większą nośność. Jest to nie bez znaczenia zwłaszcza w czasie klęsk żywiołowych (takich jak powódź), a także dla realizacji doraźnych potrzeb logistycznych (tratwy, promy, pomosty, kładki).
 
Targi „Concours Lépine” organizowane są corocznie od 1901 roku. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją targów objął między innymi Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy. Wynalazki zgłoszone do konkursu oceniane były przez 47 jurorów. W czasie swej ponad 100-letniej działalności podczas „Concours Lépine” zaprezentowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, sztuczne serce, aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, zmywarkę do naczyń, pralkę oraz długopis i maszynę do pisania.
 
Wojskowa Akademia Techniczna to jedna z najbardziej innowacyjnych szkół wyższych. W 2009 roku była najczęściej nagradzaną polską uczelnią techniczną na świecie – w międzynarodowych konkursach innowacyjności naukowcy WAT zdobyli ponad 20 medali i wyróżnień. Tylu nagród o światowej randze w jednym roku nie zdobyła jeszcze żadna polska uczelnia techniczna.
 
  
Kontakt / dodatkowe informacje:
Jerzy Markowski, Rzecznik Prasowy WAT
Tel. 0 22 683 97 33
Tel. kom. 0 601 201 289
E-mail: rzecznik.prasowy@wat.edu.pl
 
Jakub Michalski, agencja United PR
Tel. 0 22 845 24 50, wew. 117
Tel. kom. 0 695 599 414
E-mail: j.michalski@unitedpr.pl