Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AFrancuscy Żandarmi w Ghazni

| Autor: kpt. Janusz Błaszczak, fot. archiwum TC Ghazni

Zastępca Dowódcy Misji  Szkoleniowej NATO do  spraw Policji odwiedził polskich  Żandarmów  w bazie  Ghazni.

Przedstawiciele francuskiej Żandarmerii na czele z generałem Christianem Dupouy – Zastępcą Dowódcy Misji Szkoleniowej NATO do spraw Policji w Kabulu oraz pułkownikiem Everettem Knapp - Szefem Szkolenia z Regionalnego Dowództwa Wschód w Bagram złożyli wizytę w Wydziale Żandarmerii Wojskowej i Centrum Szkolenia Policji Afgańskiej Polskiego Kontyngentu Wojskowego  Afganistan.

Głównym celem wizyty było zapoznanie się z problematyką szkolenia afgańskich policjantów. Z francuskimi gośćmi spotkali się Szef Wydziału Żandarmerii Wojskowej Kontyngentu podpułkownik Michał Kozłowski, Komendant Centrum Szkolenia Policji Afgańskiej podpułkownik Paweł Krasuski i kapitan Jakub Gardęła, dowódca PAT (Police Adviser Team). Komendant Centrum Szkolenia Policji  Afgańskiej podpułkownik Malang zapewnił generała Dupouy, że współpraca z polskimi żołnierzami nigdy nie była tak dobra: „Żołnierze XII zmiany PKW Afganistan pełniący służbę w TC Ghazni są profesjonalistami. Wykazują duże zainteresowanie problemami dnia codziennego, są chętni do współpracy i wnoszą nową jakość w szkolenie moich podwładnych”.

Kulminacyjnym punktem  wizyty w  bazie Ghazni był pokaz przygotowany przez studentów kursu podstawowego. Policjanci-elewi pod nadzorem polskich i afgańskich instruktorów zaprezentowali zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu kontroli zamieszek tłumu oraz przeszukiwania i obezwładniania napastnika. Ponadto, generał Dupouy szczegółowo zapoznał się z zadaniami realizowanymi przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz obejrzał specjalistyczny sprzęt będący na ich wyposażeniu. Na zakończenie wizyty, Zastępca Dowódcy Misji Szkoleniowej NATO do spraw Policji wyraził uznanie obydwu komendantom Centrum Szkolenia i Szefowi Wydziału Żandarmerii za trud i wysiłek włożony w funkcjonowanie szkoły oraz zapewnienie studentom właściwych warunków do szkolenia, dla dobra rozwoju sił bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, a także całego Afganistanu.