Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWizyta w Gardez

| Autor: Jacek Matuszak
W niedzielne przedpołudnie 23 września, polskich żołnierzy z zespołu OMLT stacjonujących w Gardez, odwiedził dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego en. bryg. Marek Tomaszycki. Była to pierwsza wizyta po zmianie obsady zespołu.

Dowódca kontyngentu z zainteresowaniem wysłuchał wniosków i uwag, jakie w trakcie spotkania z żołnierzami zgłosił dowódca OMLT ppłk Rafał Sznajderowicz i jego podwładni. Wśród poruszonych spraw znalazły się m.in. kwestia organizacji wyborów parlamentarnych w październiku, sprawy doposażenia w dodatkowy sprzęt i odzież zimową, kwestie logistyczne wynikające ze zmienionej struktury OMLT, funkcjonującego w II zmianie PKW.

Ważnym punktem wizyty dowódcy PKW było spotkanie z dowódcą 203 Korpusu Narodowej Armii Afgańskiej (ANA). Jednym z pododdziałów tego korpusu jest batalion, z którym współpracują Polacy pełniący rolę mentorów wspierających Afgańczyków.

W trakcie pobytu w bazie Gardez specjalista ds. prawnych z dowództwa PKW Maciej Wasilewski przeprowadził z żołnierzami szkolenie z zasad użycia broni i demonstracji siły oraz z przepisów dotyczących postępowania z zatrzymanymi. Tego typu szkolenia są stałym elementem przygotowania żołnierzy PKW do wykonywania zadań mandatowych w Afganistanie. W składzie grupy oficerów towarzyszących gen Tomaszyckiemu znaleźli się m.in. oficer lessons learn ppłk Włodzimierz Pszenny i szef sekcji S-6 mjr Sebastian Trojanowski, Wizyta ta miała roboczy charakter, a jak podkreślał dowódca OMLT ppłk Sznajderowicz, dla niego i jego podwładnych była szansą na uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań bezpośrednio od dowódcy kontyngentu.

@##cmd=file;file='1_s.jpg'##@ @##cmd=file;file='2_s.jpg'##@

@##cmd=file;file='3_s.jpg'##@ @##cmd=file;file='4_s.jpg'##@

Zdjęcia mjr Emil Kardaszuk i Jacek Matuszak