Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AAktualności z Bośni i Hercegowiny

| Autor: DWiPO MON

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR obchodził Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii w czasie uroczystej zbiórki w sobotę 8 grudnia 2007 roku. Przesunięcie obchodów święta przypadającego cztery dni wcześniej spowodowane było przekazaniem dowodzenia siłami EUFOR, które odbyło się w dniu świętej Barbary – patronki artylerii.

Podczas apelu dowódca polskich sił w Bośni ppłk Grzegorz Parol wyróżnił artylerzystów urlopami krótkoterminowymi i pochwałami oraz podziękował im za ogrom pracy wkładany w pełnienie obowiązków w rejonie misji. Dodatkowo st. chor. Sławomirowi Wolakowi zostało wyrażone uznanie w postaci pisma pochwalnego ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej za duże zaangażowanie i poświęcenie na rzecz kontyngentu.

Po zakończeniu uroczystości artylerzyści wywodzący się z 2 Pułku Artylerii w Choszcznie i 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska zaprosili kadrę dowódczą na drobny poczęstunek złożony z miejscowych potraw. W czasie spotkania w ramach poznawania zwyczajów innych rodzajów wojsk 15 żołnierzy przeszło chrzest artyleryjski, którego doświadcza każdy adept sztuki boga wojny po swoim pierwszym strzelaniu. Na pamiątkę otrzymali oni również Artyleryjskie Patenty Honorowe z nadaniem również honorowego stopnia kanoniera.

@##cmd=file;file='_2.jpg'##@ @##cmd=file;file='_1.jpg'##@

Traditional Christmas Market

W dniach 7-9 grudnia 2007 roku w Camp Butmir w Sarajewie odbył się Traditional Christmas Market. Głównym organizatorem był kontyngent niemiecki wchodzący w skład sił Unii Europejskiej w Republice Bośni i Hercegowiny. Współorganizacji podjęli się żołnierze austryjaccy, irlandzcy i amerykańscy. Wszystkie nacje przygotowały swoje tradycyjne specjały takie jak kiełbaski i steki z rusztu czy ciasta, które następnie sprzedawano wśród żołnierzy EUFOR. Cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla domu dziecka „Bjelave” w Sarajewie.

W piątkowe popołudnie dwadzieścioro osieroconych dzieci przybyło do Camp Butmir. W czasie pobytu uczestniczyły w konkursach oraz otrzymały prezenty od Świętego Mikołaja, w którego wcielił się szef niemieckiego kontyngentu. W niedzielny wieczór odbył się koncert miejscowego chóru młodzieżowego oraz msza święta odprawiana przez niemieckich kapelanów. Również i tym razem kolejna grupa młodych mieszkańców Bośni otrzymałą upominki od żołnierzy EUFOR.

W dobroczynnej akcji brali udział również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego na co dzień pełniący służbę w Sarajewie. Sierż. Jacek Drewniak, st. kpr. Sebastian Gąsior i st. szer. Andrzej Misiek pomagali w przygotowaniu napoi. Obsługiwana przez nich polska kuchnia polowa wzbudziła ogromne zainteresowanie szczególnie wśród amerykańskich żołnierzy.

@##cmd=file;file='_3.jpg'##@ @##cmd=file;file='_4.jpg'##@