Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

Uwaga!
Zaloguj się, aby w pełni korzystać z forum

Aktywny system obrony czołgu APS
Autor Treść
tor007

szeregowy

Data: 28.07.2009 07:30

Podczas ostatnich zamieszek w Gazie mówiono o ludobójstwie popełnianego przez armię jednej z dwóch uczestniczących stron. Nie będę mówił nazwy tej armii bo chodzi mi o coś zupełnie innego i to byłoby bez żadnego znaczenia. Zginęło dużo dzieci jak również cywili. To było więcej niż przykre. To było okropne. Zacząłem badać sprawę, szukać na sieci i znalazłem sporo ciekawych materiałów, które wyjaśniają taktykę zastosowaną w tamtym konflikcie zbrojnym. Nigdzie przedtem nie stosowano rakiet fosforowych slużących do robienia zasłon dymnych w celu mylenia rosyjskich rakiet przeciwpancernych. Dla jednej ze stron efekt był doskonały a dla drugiej tragiczny gdyż przypadkowi ludzie zostali poparzeni fosforem. Jest jeszcze druga rzecz, która podobnie, dla jednej ze stron byla tragiczna, a dla drugiej przyczyniła się do 100% ochrony pojazdów opancerzonych. W Gazie, pojazdy pancerne były masowo bombardowane granatami i rakietami a mimo to użytkownicy pojazdów pancernych nie ponieśli żadnych strat. Mówię o aktywnym systemie obrony czołgu. To, jak wiadomo przyczyniło się do tragizmu osób przypadkowych, które znajdowaly się zbyt blisko wybuchu ładunku unieszkodliwiającego rakietę skierowaną w czołg Jest mi trochę nieprzyjemnie z powodu wstępu jaki zrobiłem ale w końcu jest to forum militarne. No więc do rzeczy. Chodzi mi o porównanie ,,Trophy’’ i ,,Iron fist’’, które spisały się tak dobrze, z systemami rosyjskimi a także innymi. Twardy, jak pamiętam ma taki system rosyjski. Wydaje mi się, że APS będzie stanowić najważniejszy element czołgu przyszłości a nie grubość pancerza, plytki ceramiczne czy reaktywne.
Dla czołgistów poniżej do sprawdzenia:
http://www.greendevils.pl/t_h_c/lekcje_niszczenia/thc_lekcje_2.html

Darknes

starszy kapral
Darknes

Data: 28.07.2009 09:34

Chodzi ci o pancerz ERWANA, dosyć dobry pomysł i ma dużo zalet jak zmniejszenie wagi pojazdu. Ale co słyszałem podobny pancerz są wyposażane Abramsy w Afganistanie czy Iraku. Jestem tego pewien.

Azgalor

starszy kapral
Azgalor

Data: 28.07.2009 15:41

Taki system jest dobry przeciwko uzbrojeniu typu granatniki aczkolwiek nie ma co liczyc na jego skutecznosc z walce z nadlatujacym pociskiem z rdzeniem ze wzbogacanego uranu lub wolframu itp bo wtedy jego skutecznosc drastycznie maleje

Nie musisz ginąc za ojczyzne, wystarczy że sprawisz aby wróg to zrobił

tor007

szeregowy

Data: 29.07.2009 04:24

Nie, nie chodziło mi o pancerz reaktywny. W Gazie na czołgi leciało wszystko, włącznie z Kornetami. A to już jest poważną sprawą. Iron fist jest stosunkowo młodym produktem i podobno rewelacyjnym. Legendy zaczynają o nim krążyć. Podobno pociskom z rdzeniem też daje radę. Rosjanie mają swoją Arenę ale wydaje się znacznie gorsza.

http://defense-update.com/products/i/iron-fist.htm

Darknes

starszy kapral
Darknes

Data: 29.07.2009 16:21

Powiem ci szczerze, że osobiście dowiedziałem się o tym systemie jakieś dwa tygodnie temu. Ale jestem pewny podziwu do tego sytemu. Znowu mam też zastrzeżenia do niego, zasadzie to nie jest pancerz ale pewnym rodzaju granatnik. Moje zastrzeżenia są skierowane tylko do jednej rzeczy. Dokładnie mówiąc do ilość materiału miotającego. Nie zapominajmy o tym, że do pojazdu nie szczekają tylko raz ale wiele razy.

Azgalor

starszy kapral
Azgalor

Data: 29.07.2009 18:49

Po 1 te pancerze roznia sie od siebie. Arena ma zaklcac nalatujacy pocisk ale nie ma zbytnich szans z pociskiem podkalibrowym itd. Za to izraelski dziala w sposob bezposredni ze tak powiem i ma na celu znieksztalcic czubek rdzenia itd

Nie musisz ginąc za ojczyzne, wystarczy że sprawisz aby wróg to zrobił