Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM SIŁ POWIETRZNYCH

| Autor:

W ramach przybliżania wojska społeczeństwu, Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu, przeprowadziło 10.10.br na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach szkolenie ogólnowojskowe pod nazwą „Zostań żołnierzem Sił Powietrznych”.
W szkoleniu tym uczestniczyło 108 uczniów, młodzieży klas mundurowych szkół średnich z Poznania i jego okolic: Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu i Edukacji Lubasz w Lubaszu a także instruktorzy 31.BLT i WSAR. Przedsięwzięcie przebiegało tak aby każdy z uczniów mógł zapoznać się z historią bazy lotniczej i jej bazą szkoleniową oraz zobaczyć współczesne wyposażenie pilota i samolotu F-16.
Ponadto prowadzone było szkolenie z następujących tematów:
- musztra zespołowa żołnierzy;
- obsługa broni strzeleckiej, w tym: rozkładanie i składanie karabinka wojskowego Beryl;
- zasady udzielania pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantoma;
- pokonywanie toru przeszkód terenowych z dodatkowymi elementami wyposażenia (skrzynka na amunicję i karabinek wojskowy;
- zakładanie odzieży p.chemicznej;
- rzut granatem na odległość;
- strzelanie z broni pneumatycznej.
Program zajęć, a zwłaszcza zwiedzanie bazy szkoleniowej 31 BLT był dość barwny i cieszył się zainteresowaniem młodzieży jak i opiekunów. Również ciekawym i emocjonującym był sprawdzian praktycznych umiejętności nabytych, czy tez utrwalonych na naszym szkoleniu. W klasyfikacji ogólnej najlepszym zespołem został zespół ZADYMKI z Edukacji Lubasz w Lubaszu, drugie miejsce ZSX-D z Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu a na trzeciej pozycji uplasował się zespół DZIKIE z Edukacji Lubasz w Lubaszu. Prezes WSAR Aleksander Grembowski oraz grono członków WSAR wręczyło zwycięzcom ufundowane puchary i dyplomy oraz podziękowania dla prowadzących zajęcia instruktorów.
Zwieńczeniem pobytu w bazie lotniczej była wspólna fotografia, podziękowano również brawami gospodarzowi obiektu dowódcy 31. BLT płk pil. Rafałowi Zadaneckiemu za pomoc w zorganizowaniu szkolenia i pokazów.

Tekst: Piotr Niemczyk
Zdjęcia: A.Grembowski.