Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM SIŁ POWIETRZNYCH

| Autor:

„Zostań żołnierzem Sił Powietrznych”, to hasło które przyświecało szkoleniu ogólnowojskowemu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanemu przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu, na terenie 31. Bazy Lotnictwa Transportowego w dniu 18.10. br. w Poznaniu-Krzesinach.

Młodzież oraz opiekunowie klas mundurowych: Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. i Liceum Ogólnokształcącego w Lubaszu a także instruktorzy 31.BLT i WSAR czynnie uczestniczyła w planowym przedsięwzięciu szkoleniowym mającym przybliżyć problematykę służby wojskowej a przede wszystkim służbę pilota wojskowego. Zajęcia zostały tak ułożone aby każdy z uczniów mógł zapoznać się z historią bazy, zobaczyć współczesne wyposażenie pilota, jak również dotknąć  prawdziwego samolotu F-16 i dowiedzieć się szczegółów jego wyposażenia i zasad jego eksploatacji.

Ponadto prowadzone było szkolenie z następujących tematów:

- obsługa, w tym: rozkładanie i składanie karabinka wojskowego Beryl;

- zasady udzielania pomocy przedmedycznej osobie, która ma rany postrzałowe oraz jej transport na noszach;

- pokonywanie toru przeszkód terenowych;

- zakładanie odzieży p.chemicznej;

- rzut granatem na celność;

- strzelanie z broni pneumatycznej.

Na szczególne wyróżnienie zapracowali, między innymi, następujący instruktorzy:

- szer. Bartosz KOTECKI, st.szer. Grzegorz KOSMOWSKI, szer. Damian NOWAK, st.szer. Iwona KOSIOREK, szer. Jakub FRANAS, szer. Michał MALAK, szer. Krystian RYBSKI – 31. BLT;

- Mariola ŚWITALSKA, Zbigniew GAŁKA, Krzysztof KWIATKOWSKI i Paweł KULESZEWICZ –  WSAR.

Ekspozycja bazy szkoleniowej 31 BLT była bardzo ciekawa i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży i grona pedagogicznego. Nie mniej ciekawym i niosącym sporo emocji, był sprawdzian praktycznych umiejętności, które były tematem szkolenia. W klasyfikacji ogólnej najlepszym zespołem zostali STRZELCY z ZSR w Środzie Wlkp., drugie miejsce zajął zespół CYGAŃSKA SIŁA z LO w Lubaszu a na trzeciej pozycji uplasował się zespół DZIKIE WIEPRZE z ZSGD w Poznaniu.

Zgromadzona młodzież, opiekunowie i organizatorzy podziękowali za pośrednictwem opiekuna naszego przedsięwzięcia majora Krzysztofa TERZYKA, za pomoc w zorganizowaniu szkolenia i pokazów gospodarzowi obiektu dowódcy 31. BLT płk pil. Rafałowi ZDANECKIEMU.

Wśród opuszczającej bazę młodzieży można było dostrzec przekonanie, że czas spędziła owocnie, a organizatorzy mają nadzieję, że co najmniej kilkoro z nich siądzie kiedyś za sterami wojskowego samolotu.