Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŻOŁNIERSKA PAMIĘĆ W 10BKPANC

| Autor:

„A choć ich płomień życia zgasł, to myśli o nich są przecież w nas…„

„Życie jest jak płomień palącej się świecy… Zostanie zdmuchnięty lub dotrwa do końca, lecz zgaśnie na pewno…” Płomień niektórych żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy wiernie służyli Ojczyźnie, zgasł zdecydowanie za szybko.

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych – czas zadumy i refleksji. Dzień, w którym Polacy odwiedzają groby swoich bliskich, wspominają ich. Zapalone znicze stanowią symbol pamięci o zmarłych. 

W dniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych, delegacje żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, udały się na groby tych, którzy przedwcześnie pożegnali się z mundurem. Pancerniacy oddali im należną pamięć i szacunek. Żołnierze ze świętoszowskiej jednostki odwiedzając na cmentarzach swoich współtowarzyszy służby, złożyli na ich grobach wiązanki oraz zapalili znicze.

Był to czas zadumy, a także wspominania tych, których nie ma już wśród nich. 1 listopada nie jest oczywiście jedynym dniem, kiedy kawalerzyści z pancernej brygady odwiedzają groby zmarłych żołnierzy. W natłoku codziennych zajęć oraz obowiązków służbowych jest także czas na te niezwykle ważne wizyty. Żołnierze kilka razy w roku jeżdżą na cmentarze, aby zapalić symboliczne światełko na grobach swoich kolegów.

W środę 31 listopada, kwiaty oraz znicze spoczęły także na świętoszowskim Placu Żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej Poległych w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Żołnierze z pancernej brygady oddali hołd tym, którzy służąc Ojczyźnie poświęcili to, co mieli najcenniejsze – własne życie.

Cześć ich Pamięci!

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka.

Zdjęcia: archiwum 10BKPanc.