Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AWCIELENIE W 3. PODKARPACKIEJ BOT

| Autor:

Piętnaście miesięcy  po powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 8 tys. żołnierzy, w tym 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i około 1,5 tys. żołnierzy zawodowych.

Pierwsze w tym roku wcielenie do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego odbędzie się  10 marca br., w trzech lokalizacjach na terenie Podkarpacia w Rzeszowie, Niski i Jarosławiu.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym. Udział wezmą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to przyjęcie żołnierzy, umundurowanie i wyekwipowanie oraz kwestie ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” z wychowania fizycznego oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. 

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Ukoronowaniem obecnie prowadzonych szkoleń będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 25 marca w Stalowej Woli.

 

por. Witold SURA

rzecznik prasowy

3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

im. płk. Łukasza Cieplińskiego