Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ATO BYŁ ICH CHRZEST BOJOWY

| Autor:

Dzisiaj mija 75. rocznica bitwy stoczonej nieopodal wsi Lenino, na Białorusi pomiędzy żołnierzami 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki a Wehrmachtem.

Poległych w bitwie pod Lenino wspominano w Apelu Pamięci, podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w 75 rocznicę tego wydarzenia.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

W uroczystościach, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął udział gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa, który reprezentował ministra obrony narodowej i w jego imieniu złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  Obecni byli również weterani polscy, którzy uczestniczyli w bitwie pod Lenino. Asystę honorową stanowili żołnierze Kompanii i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wystawionej przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Dowódcą uroczystości był por. Marcin Lipiński.

***

Bitwa pod Lenino była chrztem bojowym 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz pułku czołgów 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.


Tekst: Joanna Dzieniszewska 
Zdjęcia: Archiwum DGW