Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ASZKOLENIE WYSOKOŚCIOWE SŁUŻB MUNDUROWYCH

| Autor:

11 września br. ruszyło kolejne, pięciodniowe szkolenie wysokościowe służb mundurowych, zorganizowane przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka. To już dziesiąta edycja tego przedsięwzięcia. Co roku na przełomie września i października w Sudetach instruktorzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, przy wsparciu innych żołnierzy i funkcjonariuszy, organizują szkolenie wysokościowe dla służb mundurowych.
Szkolenie rozpoczęło się od zbiórki uczestników na terenie Twierdzy Kłodzko, a inauguracji dokonał Dowódca 22 kbpg wz. mjr Krzysztof HANEK życząc uczestnikom bezpiecznego i efektywnego szkolenia.
"Duża liczba uczestników rok rocznie organizowanego szkolenia świadczyć może o dobrej jakości przygotowanych zagadnień szkoleniowych. Cieszę się, że po raz kolejny możemy Państwa gościć w Garnizonie Kłodzko" – powiedział mjr Krzysztof HANEK.
W góry Kotliny Kłodzkiej przyjechali żołnierze sił lądowych, powietrznych i marynarki wojennej. Są funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Śledczego i Biura Ochrony Rządu. W przedsięwzięciu uczestniczą również ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego SAR, którzy wcielą się także w role instruktorów oraz ratownicy WOPR z Wrocławia. Wśród zaproszonych znaleźli się także uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 1 z Kłodzka.
W pierwszym dniu szkolenie rozpoczęło się w Twierdzy Kłodzkiej. Żołnierze i funkcjonariusze ćwiczyli techniki linowe na zabytkowej budowli militarnej w samym centrum miasta. Korzystając z jej możliwości architektonicznych, ćwiczący mogli odświeżyć sobie znajomość budowy stanowisk i doskonalić zjazdy oraz podejścia na różnych przyrządach, a także stosowanie technik ratownictwa górskiego. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejka – tyrolka, która służy do transportu ludzi i sprzętu. Tyrolka zbudowana była między bastionem widokowym Twierdzy, a wieżą ratusza. Była to także atrakcja dla mieszkańców Kłodzka, którzy podziwiali umiejętności szkolonych.
W kolejnych dniach uczestnicy szkolenia będą działać na pobliskich kamieniołomach, w Parku Narodowym Gór Stołowych oraz zaporze wodnej w Zagórzu Śląskim. W programie szkolenia planowane jest również wykorzystanie statków powietrznych.   
„Mamy nadzieję, że aura do ostatniego dnia będzie nam sprzyjać, a uczestnicy wyjadą bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Szkolenia tego typu przynoszą wiele korzyści i są okazją do wymiany doświadczeń, poznania specyfiki pracy różnych formacji mundurowych” – mówi rzecznik prasowy por. Damian Antonik. „To już X edycja, widać wyraźnie zmianę pokoleniową. Wśród przyjezdnych jest spora grupa doświadczonych instruktorów, ale pojawili się także nowi uczestnicy” – dodaje.   

Tekst: por. Damian Antonik
Zdjęcia: por. Damian Antonik, szer. Ireneusz Panasewicz