Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A AŚWIĘTO WOJSK LĄDOWYCH W TORUNIU

| Autor:

12 września w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Lądowych.  Była ona okazją do podsumowania i wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej (RON) za służbę i pracę na rzecz Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystego apelu Komendant Centrum, pułkownik Dariusz Adamczyk wręczył dziesięciu żołnierzom zawodowym akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W związku z zaszeregowaniem do wyższego stopnia wojskowego zajmowanego stanowiska na stopień starszego chorążego sztabowego mianowali zostali starsi chorążowie: Krzysztof Kobusiński i Tadeusz Schreiber, na stopień młodszego chorążego starszy sierżant Jerzy Dolewski. Na stopień plutonowego mianowani zostali starsi kaprale: Mariusz Adamski i Michał Majkowski. Awans na stopień starszego kaprala uzyskał kapral Sylwester Słucki, a na stopień kaprala starsi szeregowi: Piotr Polczyński, Dariusz Rogman i Damian Wróblewski. Natomiast na stopień starszego szeregowego mianowany został szeregowy Andrzej Kozłowski.

W trakcie uroczystości płk Adamczyk wręczył odznaczenia nadane przez Ministra Obrony Narodowej. Medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wyróżnionych zostało 5 żołnierzy i 4 pracowników RON. Natomiast 7 pracowników Centrum otrzymało medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”.

Za wybitne zasługi, oraz znaczące osiągnięcia szkoleniowe tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu honorowego – III stopnia wyróżnieni zostali kpt. Bogdan Lewandowski oraz kpt. Robert Sawicki.

Ponadto Komendant wyróżnił żołnierzy i pracowników RON nagrodami uznaniowymi, urlopami nagrodowymi i listami gratulacyjnymi.

Na zakończenie do zebranych zwrócił się Komendant Centrum. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom RON za codzienny trud, ofiarną służbę i rzetelną prace na rzecz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Pogratulował również wszystkim odznaczonym i nowo mianowanym.

 

*****

W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem Wojska Lądowe obchodzą swoje święto. 333 lat temu, 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

Początki obchodów świąt Wojsk Lądowych sięgają okresu II Rzeczypospolitej, kiedy to swoje święta miały poszczególne oddziały wojsk (piechota, kawaleria, artyleria, saperzy, łączność itp.).

Święto Wojsk Lądowych w obecnej postaci zostało wprowadzone 12 września 1996 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, Stanisława Dobrzańskiego

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska