Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ASUKCES SAPERÓW Z PATROLU ROZMINOWANIA 6 BRYGADY POWIETRZNODESANTOWEJ

| Autor:

Ponad 2000 szt. różnego rodzaju amunicji i uzbrojenia wydobyli z ziemi w tym tygodniu wojskowi saperzy.  

Akcja gliwickich saperów-spadochroniarzy nie należała do łatwych. Miejsce znaleziska sąsiadowało z drogą krajową nr 81 w Mikołowie, a w miarę postępu prac żołnierze odkrywali kolejne niewybuchy.

Wśród wydobytych przedmiotów znajdowały się między innymi pociski kalibru nawet 210 mm, naboje działonowe, granaty ręczne, amunicja karabinowa, a nawet granatniki przeciwpancerne. Jak podsumował dowódca Patrolu Rozminowania z Gliwic: - można tu mówić o całym przekroju amunicji artyleryjskiej oraz podstawowym sprzęcie i wyposażeniu żołnierzy armii niemieckiej z czasów II wojny światowej.

Akcja usuwania niewybuchów zaczęła się po przypadkowym odkryciu kilku pocisków podczas prac drogowych. - Otrzymujemy zgłoszenie i przygotowujemy się do działania ale tak naprawdę to dopiero po dotarciu na miejsce i rozpoczęciu prac możemy określić skalę znaleziska – komentują saperzy. Tak też było i w tym przypadku.

Ilość znalezionych pocisków i amunicji sprawiła, że szybka interwencja zmieniła się w kilkudniową akcję. By zniszczyć znalezisko konieczny okazał się dwukrotny wyjazd patroli rozminowania na teren poligonu w Nowej Dębie. Saperzy z Gliwic bezpiecznie zakończyli akcję w piątek 14 września, wysadzając ostatnie znalezione elementy na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie.

Tekst: por. Agata Niemyjska.

Zdjęcia: st. chor. szt. Tomasz Znojkiewicz.

Źródło: TVP 3 Katowice.