Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A ASAPERZY W POSZUKIWANIU PRAWDY HISTORYCZNEJ

| Autor:

Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów o świadczenie specjalistycznych usług wojskowych pomiędzy Dowództwem Generalnym RSZ a Instytutem Pamięci Narodowej w zakresie poszukiwania prawdy historycznej.

To przede wszystkim żołnierze jednostek inżynieryjnych wspólnie z naukowcami z IPN poszukują miejsc pochówku żołnierzy wyklętych. Zaangażowani w prace są saperzy z: 1 pułku saperów, 2 pułku saperów, 2 pułku inżynieryjnego oraz 16 batalionu saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W ostatnim czasi żołnierze 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska pod dowództwem ppłk. Grzegorza Grobla wspierali przedsięwzięcia poszukiwawcze Instytutu Pamięci Narodowej, stanowiące kolejny z etapów odkrywania prawdy historycznej.

W okresie od 2 do 17 lipca 2018 roku 26 żołnierzy pod dowództwem por. Igora Redosa poszukiwało ofiar mordów z 1944 roku, dokonywanych na żołnierzach polskiego podziemia, więzionych przez NKWD w obozie w Trzebusce.

Zasadniczym celem było wsparcie IPN i zapewnienie bezpiecznego prowadzenia prac inżynieryjnych w gruncie w zakresie występowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, a jednocześnie umożliwienie odnalezienie szczątków, przedmiotów stanowiących dowód męczeństwa i historycznego świadectwa ówczesnych mordów.

Podczas nieinwazyjnych prac inżynieryjnych prowadzonych w okolicach miejscowości Turza i Żabno odnaleziono 75 sztuk amunicji strzeleckiej z tamtego okresu. Została ona podjęta a następnie zniszczona przez patrol rozminowania nr 33 z Rzeszowa, dowodzony przez st. chor. sztab. Ryszarda Barana. Znaleziono również przedmioty przypominające broń. Zostały one przekazane policji, celem dokonania ekspertyzy specjalistycznej.

Niestety miejsca pochówku nadal pozostają nieznane. Prace poszukiwawcze będą jednak kontynuowane w przyszłym roku.

Znaleziska i dotychczasowa współpraca z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wskazuje, że żołnierzy czeka jeszcze wiele lat intensywnej pracy i wysiłku przy wyjaśnianiu zdarzeń powojennej historii kraju.

Tekst: ppor. Katarzyna Chorębała, mjr Radosław Bernaciak, płk Artur Talik
Zdjęcia: st. kpr. Kamil Skoczylas i st. kpr. Rafał Mazurek.