Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A APROJEKT WYTYCZNO

| Autor:

W dniach 1-3 grudnia br. podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych pod opieką Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Zarządzania ppłk. dr. Józefa LEDZIANOWSKIEGO oraz dr. Arkadiusza BABCZUKA odbyli podróż wojskowo-historyczną w ramach ,,Projektu Wytyczno”. Celem podróży było upamiętnienie i pogłębienie wiedzy o bohaterach wojny obronnej 1939 roku, poległych w walkach z Armią Czerwoną
na wschodnich granicach Polski.

Podczas wyjazdu podchorążowie odwiedzili miejsce bitwy pod Wytycznem oraz Włodawę, składając w imieniu całej społeczności AWL wieńce na cmentarzach wojskowych oraz pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Korzystając z uprzejmości Dyrektora Poleskiego Parku Narodowego, Pana Jarosława Szymańskiego, uczestnicy podróży zwiedzili siedzibę i muzeum parku oraz uczestniczyli w wykładzie wicestarosty powiatu włodawskiego, Pana Adama Panasiuka, na temat historii regionu oraz toczonych tam walk. Podchorążowie wzięli również udział w mszy świętej w sanktuarium maryjnym w Kodniu, gdzie modlili się w intencji Ojczyzny oraz pamięci pomordowanych i poległych żołnierzy w wojnie obronnej 1939 roku.

W drodze powrotnej podchorążowie zwiedzili były niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek składając kwiaty pod mauzoleum ofiar obozu.

Bitwa pod Wytycznem to jeden ostatnich akcentów wojny obronnej 1939 roku. Zgrupowanie żołnierzy WP i KOP dowodzone przez gen. bryg. Wilhelma Orlik-Rückemanna stawiło bohaterski opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Po walkach nieprzyjaciel w sposób bestialski obszedł się z rannymi oraz jeńcami wielu z nich mordując, a około 300 z nich, wziętych do niewoli, zaginęło bez śladu.  ,Projekt Wytyczno” to inicjatywa studentów naszej Uczelni, której głównym celem jest zdobycie informacji na temat losów zaginionych oraz oddanie wszystkim poległym z rąk Armii Czerwonej obrońcom Ojczyny należytej czci.