Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

POLISH ARMED FORCES
A A A A APIKNIK Z OKAZJI 20-LECIA WSTĄPIENIA POLSKI DO NATO.

| Autor:

9 marca w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 Polski w NATO”. Jednym z organizatorów było także Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, które zapewniło uczestnikom pikniku wiele atrakcji.

Dokładnie o godzinie 11.00 bramy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zostały otwarte i już od samego początku, mimo deszczowej pogody, „napływało” wielu miłośników wojska, którzy razem z żołnierzami chcieli świętować tą wspaniałą rocznicę.

Zwiedzający przez cały czas trwania pikniku mogli oglądać sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Centrum ale również innych jednostek tj.: 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia, a także sprzęt wystawiony przez żołnierzy armii amerykańskiej. Do dyspozycji zwiedzających byli także przedstawiciele ww. jednostek wojskowych oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Bydgoszczy i Wojskowej Komendy Uzupełnień z Torunia, którzy wystawili swoje punkty informacyjne dla zainteresowanych służbą wojskową.

Punktualnie o 13.00 nastąpił kulminacyjny moment tego dnia, albowiem o tej godzinie we wszystkich jednostkach, w których odbywały się pikniki, na masztach zawisły flagi, a przy akompaniamencie orkiestry odśpiewano Hymn Rzeczpospolitej Polskiej oraz wysłuchano Hymnu NATO. Ponadto okolicznościowe wystąpienie wygłosił Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, płk Dariusz Adamczyk oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Po przemówieniach rozpoczęła musztra paradna oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mieli możliwość skosztowania prawdziwej wojskowej grochówki, a pobyt w murach Centrum umilały im występy artystyczne obecnych i byłych wychowanków Klubu CSAiU, młodzieży z Domu Harcerza oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych gości. Klub CSAiU zorganizował wiele konkursów rodzinnych i indywidualnych, ale z całą pewnością największym powodzeniem cieszyła się atrakcja zaoferowana przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza, czyli możliwość krótkiej przejażdżki wojskowym samochodem terenowym Hummer.

Żołnierze CSAiU oraz organizatorzy dzisiejszego przedsięwzięcia otrzymali najpiękniejszy prezent od mieszkańców Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego. Tym prezentem była frekwencja gości, których nie zniechęciła deszczowa aura i licznie pojawili się w murach Centrum.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska.